Szkoła w Bliżynie dostała karę za zbyt małe zużycie gazu

i

Autor: Pixabay

Kara za oszczędzanie

Absurd w Bliżynie. Szkoła postawiła na ekologię. Miała być oszczędność, a jest kara

2022-09-23 10:20

Czy w dobie kryzysu energetycznego oszczędzanie na gazie może być karane? Okazuje się, że tak. Przekonali się o tym włodarze gminy Bliżyn. Tamtejsza szkoła kilka lat temu przeszła termomodernizację, która pozwoliła obniżyć zużycie gazu. To jednak nie spodobało się PGNiG, które postanowiło nałożyć kilka tysięcy złotych kary na placówkę oświaty.

W 2018 r. Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie przeszła generalny remont. Inwestycja obejmowała m.in. termomodernizację, instalację fotowoltaiczną, wymianę oświetlenia na ledowe - wszystko w celu zaoszczędzenia na energii i ogrzewaniu. Okazuje się jednak, że ekologiczne podejście się nie opłaca.

Umowa zawarta pomiędzy gminą a dostawcą gazu PGNiG dotyczyła zużycia na poziomie 480 tys. kWh, ale faktycznie szkoła zużyła 310 tys. kWh. To pokazuje, że termomodernizacja przyniosła oczekiwane efekty. Radość szkoły i władz gminy nie trwała jednak długo, bowiem PGNiG doszło do wniosku, że z umów należy się wywiązywać i za mniejsze zużycie spółka postanowiła nałożyć karę. Szkoła za 2019 rok i połowę 2020 roku musi zapłacić karę w wysokości 5,5 tys. złotych. Termin to dwa tygodnie.

- Szkoła otrzymała pismo z korektą faktury i z karą umowną za to, że zużyliśmy mniej gazu. (...)Taka niespodzianka nas trochę szokuje - wyjaśnia w rozmowie z Polsat News wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia. Jak przyznaje wójt, remont szkoły kosztował 1,2 mln złotych i gmina liczyła, że inwestycja ta zwróci się w ciągu kilkunastu lat. Jak widać, oszczędności są, ale nie dla wszystkich są one satysfakcjonujące. Trwa analiza prawna umowy między szkołą a dostawcą gazu. Gmina nie wyklucza wstąpienia na drogę prawną.

Interwencja policji doprowadziła do śmierci mężczyzny