Antysmogowa REWOLUCJA w Kielcach? Koniec z trującymi "KOPCIUCHAMI"! [AUDIO]

2019-11-07 12:50 ToM
Kopciuchy
Autor: pixabay Miasto zbada co wrocławianie uważają o smogu

Jest szansa na to, że do lipca 2026 roku w Świętokrzyskiem nie będzie już żadnych trujących kopciuchów ani pieców bez atestów. W opracowywanej przez samorząd województwa uchwale antysmogowej zostaną podane terminy wymiany starych pieców - poinformowało Stowarzyszenie "Przyjazne Kielce".

Stowarzyszenie "Przyjazne Kielce" zajmowało się kwestiami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza już od kilku lat. Dzięki wytężonej pracy, działaczom udało się zdobyć informacje z Urzędu Marszałkowskiego, które dotyczą bezpośrednio zagadnienia smogu.

- W nowej uchwale antysmogowej pojawią się zapisy, w których będą podane daty likwidacji pieców - mówi Arkadiusz Stawicki ze stowarzyszenia "Przyjazne Kielce". - To jest ogromny postęp, ponieważ w pierwotnej wersji takiego zapisu nie było, co oznaczałoby, że to de facto uchwała martwa - wyjaśnia.

Województwo przekazało stowarzyszeniu, że zamierza wprowadzić trzy terminy wymiany piecyków. Do roku 2022 mają zostać zlikwidowane "kopciuchy" - piece niespełniające żadnych wymogów.

Do lipca 2024 r. w regionie będą likwidowane piece III i IV klasy, dwa lata później władze pozbędą się pieców klasy V - nieposiadające najnowszych atestów unijnych.

Arkadiusz Stawicki podkreśla, że uchwała to wspólny sukces mieszkańców miasta.

- Chciałbym podziękować osobom, z którymi współpracowaliśmy, organizacjom, radnym i wszystkim osobom. Zebraliśmy 1000 podpisów pod uchwałą antysmogową. To są wszystko działania kielczan i mieszkańców woj. świętokrzyskiego - zaznacza.

Więcej na ten temat w materiale redaktorki Radia ESKA.

Arkadiusz Stawicki ze stowarzyszenia "Przyjazne Kielce" o wymianie "kopciuchów" w Kielcach:

//towideo.pl/embed/Njc2MTk=