Atrakcja dla kibiców! 79. Tour de Pologne rozpocznie się w Kielcach!

i

Autor: UM Kielce Atrakcja dla kibiców! 79. Tour de Pologne rozpocznie się w Kielcach!

Atrakcja dla kibiców! 79. Tour de Pologne rozpocznie się w Kielcach!

2021-11-29 11:44

Po ośmioletniej przerwie najważniejszy wyścig kolarski w kraju, Tour de Pologne, wróci do Kielc. Jego 79. edycja odbędzie się od 30 lipca do 5 sierpnia 2022 roku, a zainaugurowana zostanie właśnie w stolicy Świętokrzyskiego. Pierwszy etap rozpocznie się w Kielcach, a zakończy w Lublinie. - Bardzo cieszymy się, że dzięki współpracy z organizatorami i dobrym rozmowom z Czesławem Langiem, dyrektorem wyścigu, Tour de Pologne powraca do Kielc. Jestem przekonany, że to będzie udane wydarzenie, w którym chętnie wezmą udział mieszkańcy - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Tour de Pologne to najważniejszy wyścig kolarski, jaki jest organizowany na terenie Polski. Od 2011 roku jest jednym z etapów najbardziej prestiżowego cyklu UCI World Tour. Tour de Pologne cieszy się niezwykłą popularnością. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Pentagon Research, aż 86 procent badanych Polaków uważa nasz narodowy wyścig za jedną z najważniejszych imprez roku w Polsce i zarazem najbardziej rozpoznawalne wydarzenie sportowe. Badania wykazały też, że walkę kolarzy z najlepszych ekip świata w 2021 roku obserwowało na żywo ponad 3,2 milionów ludzi. 79. edycja odbędzie się od 30 lipca do 5 sierpnia 2022 roku. Zmagania kolarzy będą zainaugurowane w Kielcach, pierwszy etap wiedzie do Lublina.

- Bardzo cieszymy się, że dzięki współpracy z organizatorami i dobrym rozmowom z Czesławem Langiem, dyrektorem wyścigu, Tour de Pologne powraca do Kielc. Jestem przekonany, że to będzie udane wydarzenie, w którym chętnie wezmą udział mieszkańcy - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc. - Dziękuję Panu Marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu za przychylność względem naszej propozycji - dodaje.

W tym roku wyścig odbędzie się w południowo-wschodniej części Polski. Zaplanowano siedem etapów.

Trasa 79. Tour de Pologne UCI WorldTour:

  • 30 lipca – etap 1: Kielce – Lublin (221 km)
  • 31 lipca – etap 2: Chełm – Zamość (204 km)
  • 1 sierpnia – etap 3: Kraśnik – Przemyśl (230 km)
  • 2 sierpnia – etap 4: Lesko – Sanok (177 km)
  • 3 sierpnia – etap 5: Łańcut – Rzeszów (205 km)
  • 4 sierpnia – etap 6: Szaflary – Bukovina Resort (15,4 km, jazda indywidualna na czas)
  • 5 sierpnia – etap 7: Skawina – Kraków (175 km)
Sedno Sprawy - Adam Niedzielski