Co z programem IN VITRO w Kielcach? Wenta: Budżet uchwalony, rozpoczynamy procedurę

2021-01-12 13:26 tom
Co z programem IN VITRO w Kielcach? Wenta: Budżet uchwalony, wdrażamy procedurę
Autor: fancycrave1/Pixabay Co z programem IN VITRO w Kielcach? Wenta: Budżet uchwalony, wdrażamy procedurę

- Po uchwaleniu budżetu miasta na 2021 rok, możemy rozpocząć procedurę wdrożenia miejskiego programu in vitro. Dziś został ogłoszony konkurs na wybór realizatora/realizatorów „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego” - poinformował Bogdan Wenta. Oznacza to, że wyczekiwany przez wiele par program nabiera rozpędu. Z darmowego leczenia metodą in vitro będzie mogło skorzystać 100 par mieszkających w Kielcach, samorządowcy zarezerwowali na ten cel 1,5 mln zł.

Przypomnijmy - zanim Rada Miasta Kielce przyjęła projekt dofinansowujący in vitro nie obyło się bez kontrowersji. Potrzeba było aż trzech głosowań, radny PiS Jarosław Karyś nazwał tę metodę "niemoralną", początkowo przeciwny był też wywodzący się z lewicowych kręgów przewodniczący rady Kamil Suchański oraz jego przyboczni z klubu Bezpartyjni i Niezależni. Ostatecznie kieleccy rajcowie przyjęli projekt w październiku ubiegłego roku. Dofinansowanie do in vitro w Kielcach zakłada, że każda z par będzie mieć możliwość trzykrotnego zapłodnienia. Są jednak pewne warunki - kobieta musi być w wieku od 20 do 40 lat, a para powinna zamieszkiwać Kielce od przynajmniej roku. Urzędnicy zakładają, że z programu do roku 2024 skorzysta 100 par.

ZOBACZ: Rajd Dakar. Maciej Giemza miał wypadek! Poważna kontuzja motocyklisty spod Kielc!

- Po uchwaleniu budżetu miasta na 2021 rok, możemy rozpocząć procedurę wdrożenia miejskiego programu in vitro. Dziś został ogłoszony konkurs na wybór realizatora/realizatorów „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego” - poinformował prezydent Bogdan Wenta. - W budżecie na ten cel zarezerwowaliśmy, za zgodą Rady Miasta, kwotę 1,5 mln zł - dodał.

Złożone oferty oceni specjalna komisja powołana przez Wentę, w skład której wchodzą pracownicy Referatu Promocji Zdrowia i Profilaktyki UM Kielce oraz radni Rady Miasta.

CZYTAJ TEŻ: Bogdan Wenta nie do zdarcia! Oddał osocze po raz TRZECI! "Mój organizm wytworzył na tyle dużo przeciwciał"

Daniel Omielańczuk prosi o pomoc dla chorej córki