Ekologiczny ARMAGEDON w Rębowie! Kilkadziesiąt TYSIĘCY ryb zgnięło w cierpieniach!

2020-08-12 19:57 ToM
Ekologiczny ARMAGEDON w Rębowie! Kilkadziesiąt TYSIĘCY ryb zgnięło w cierpieniach!
Autor: Ana Perugini /Wikimedia Commons Ekologiczny ARMAGEDON w Rębowie! Kilkadziesiąt TYSIĘCY ryb zgnięło w cierpieniach!

Nawet kilkadziesiąt tysięcy ryb - również gatunki chronione - zginęło po nagłym spuszczeniu wody na rzece Nida w Rębowie, w okolicach Pińczowa. Pozbawione życiodajnego tlenu ryby konały w męczarniach, a zmęczone skrzela bezskutecznie walczyły o oddech! Pińczowska prokuratura właśnie ustala, kto był odpowiedzialny za ekologiczną katastrofę w Rębowie.

Poziom wody na Nidzie gwałtownie obniżył się pod koniec lipca. Niespodziewany odpływ sprawił, że tysiące ryb nagle znalazło się na mieliźnie. Skutki okazały się fatalne - eksperci z Polskiej Akademii Nauk szacują, że zginąć mogło nawet kilkadziesiąt tysięcy ryb, zarówno większych i mniejszych, będących przedstawicielami różnych - również chronionych - gatunków. Nawet specjalistom ciężko jest oszacować dokładną skalę ekologicznej katastrofy w Rębowie, bowiem odpływ wody był zabójczy również dla najmniejszych przedstawicieli rzecznej fauny, czyli ryb mierzących od kilkunastu milimetrów do kilku centymetrów. Szkody mogą okazać się nieodwracalne!

- O nagłym tempie zrzutu wody może świadczyć obecność martwych większych osobników z gatunków ryb dobrze pływających, które nie zdążyły spłynąć z płycizn takich jak boleń i kleń - informuje na łamach portalu Onet Michał Bień, dyrektor okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach.

Sprawą już zajęła się pińczowska prokuratura, najważniejszym celem śledczych jest ustalenie tożsamości sprawcy.

Leszek Miller - najlepsze momenty Expressu Biedrzyckiej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.