Google Doodle. Katarzyna Kobro, wybitna rzeźbiarka. Miała ciężkie życie

i

Autor: Google Google Doodle. Katarzyna Kobro, wybitna rzeźbiarka. Miała ciężkie życie

Google Doodle. Katarzyna Kobro, wybitna rzeźbiarka. Miała ciężkie życie

2022-01-26 10:35

Katarzyna Kobro upamiętniona przez Google. Wybitna rzeźbiarka z trudną przeszłością jest bohaterką dzisiejszej (środa, 26 stycznia) grafiki Google Doodle. Dziś przypada 124. rocznica urodzin artystki, która za życia zrewolucjonizowała teorię sztuki. Katarzyna Kobro straciła większość dorobku, a w 1945 roku sama zniszczyła swoje drewniane prace po to, by je spalić i ugotować córce obiad.

Katarzyna Kobro jest uznawana za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek w historii polskiej sztuki. Działała w okresie dwudziestolecia międzywojennegp. Urodziła się 26 stycznia 1898 roku w Moskwie, zmarła 21 lutego 1951 roku w Łodzi. Bohaterka środowej grafiki Google Doodle odrzuciła indywidualizm, subiektywizm i ekspresjonizm sztuki, w ich miejsce postulowała bezwzględny obiektywizm formy, podstawowym jej celem była budowa abstrakcyjnego dzieła sztuki. Odnosiła liczne sukcesy, ale w życiu prywatnym los jej nie oszczędzał. W trakcie wojny wielokrotnie przeprowadzała się, a gdy wróciła do mieszkania w Łodzi, odkryła, że jej dorobek został wyrzucony przez nowych lokatorów mieszkania na śmietnik. Natomiast w roku 1945 artystka zmuszona była do zniszczenia swoich drewnianych dzieł, aby je spalić w celu ugotowania córce obiadu. Prywatnie Katarzyna Kobro była żoną innego wybitnego artysty, malarza i teoretyka sztuki Władysława Strzemińskiego.

Google Doodle. Co to jest?

Google Doodle to okolicznościowa grafika, która okresowo pojawia się w miejsce loga wyszukiwarki. Google Doodle nawiązuje do ważnych osobistości, świąt, rocznic czy wydarzeń. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami loga, które polegały na dodaniu do logotypu różnych elementów graficznych, z czasem jednak wzory modyfikowano coraz bardziej, aż wreszcie logo wyszukiwarki Google stało się niemal niewidoczne. W dzisiejszej grafice możemy jednak bez trudu rozpoznać logotyp Google.

Groby aktorów "Czterech pancernych" i "Wojny domowej". Niezapomniani