Ile jest wolnych respiratorów w Świętokrzyskiem? W urzędzie NIE UMIELI ich policzyć?

2021-03-05 13:03 tom
Ile jest wolnych respiratorów w Świętokrzyskiem? W urzędzie NIE UMIELI ich policzyć?
Autor: Urząd Wojewódzki Świętokrzyskie/strona oficjalna Ile jest wolnych respiratorów w Świętokrzyskiem? W urzędzie NIE UMIELI ich policzyć?

Wczoraj informowaliśmy o zaledwie jednym dedykowanym pacjentom zakażonym COVID-19 respiratorze w całym województwie świętokrzyskim. Okazuje się jednak, że liczba ta jest zdecydowanie większa, a dane, jakie zostały opublikowane przez Urząd Wojewódzki w środę to zwykły błąd. - Szpital w Starachowicach przekazał wczoraj informację, że zajętych jest tam 49 respiratorów na 29 zakontraktowanych. Okazuje się, że w raporcie zostały wzięte również pod uwagę łóżka wysokotlenowe, którymi tamtejszy szpital dysponuje - wyjaśnia na antenie Radia eM wojewoda Zbigniew Koniusz. Mimo to liczba wolnych respiratorów i tak nie jest imponująca - zajęte są bowiem aż 84 sprzęty na 100 dostępnych. W razie potrzeby wojewódzkie szpitale mają do dyspozycji też respiratory spoza puli.

Jak wyjaśnił Zbigniew Koniusz, problemem w naszym województwie okazał się sposób raportowania. Rzeczywista liczba respiratorów nie jest tak dramatycznie niska, jak to wynikało z urzędowych danych. Wszystko przez błąd w raporcie, jaki został popełniony w starachowickim szpitalu, a następnie powielony przez Urząd Wojewódzki.

ZOBACZ: Dramatyczna sytuacja w Świętokrzyskiem! Został TYLKO JEDEN wolny respirator covidowy w województwie!

- Szpital w Starachowicach przekazał wczoraj informację, że zajętych jest tam 49 respiratorów na 29 zakontraktowanych. Okazuje się, że w raporcie zostały wzięte również pod uwagę łóżka wysokotlenowe, którymi tamtejszymi szpital dysponuje - tłumaczy cytowany przez Radio eM wojewoda Zbigniew Koniusz.

Tymczasem zgodnie z piątkowymi danymi w Świętokrzyskiem pod respiratorami leży 84 pacjentów, a łącznie covidowych respiratorów w szpitalach na terenie województwa jest dokładnie 100. Wygląda więc na to, że albo jeden respirator zniknął lub popsuł się, albo w urzędowych statystykach i raportach wciąż panuje bałagan.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w Świętokrzyskiem. Młodzi ludzie pod respiratorami, wiele nowych przypadków, kolejne ZGONY!

Express Biedrzyckiej - Włodzimierz Cimoszewicz: W kraju powinien panować nastrój żałoby