Dramatyczna sytuacja w Świętokrzyskiem! Został TYLKO JEDEN wolny respirator covidowy w województwie!

2021-03-04 16:50 tom
Respirator
Autor: Wikipedia, By Hanno H. Endres at de.wikipedia Respirator

Czy województwo świętokrzyskie jest przygotowane na koronawirusa? A może szpitalna infrastruktura nie udźwignie rosnącego obłożenia? Fakty są niepokojące - w Świętokrzyskiem liczba pacjentów oddychających z pomocą respiratora rośnie, a jednocześnie dostępność sprzętu dedykowanego covidowym pacjentom kurczy się dramatycznie. W środę, 3 marca, na 101 respiratorów pozostawał tylko jeden wolny! Na szczęście wojewoda Zbigniew Koniusz zareagował błyskawicznie, w czwartkowy poranek udało się zorganizować kilkanaście dodatkowych respiratorów w szpitalu w Starachowicach, ale ten sprzęt nie pochodzi z puli przeznaczonej dla pacjentów zakażonych COVID-19. A przecież koronawirus nie jest jedyną przyczyną niewydolności oddechowej.

W świętokrzyskich szpitalach na potrzeby zakażonych koronawirusem pacjentów oddano 978 łóżek, aktualnie wykorzystywanych jest ich 586. Tu sytuacja wydaje się opanowana. Dużo bardziej dramatycznie wygląda oficjalna statystyka dostępnych dla pacjentów respiratorów. W puli 101 sprzętów przeznaczonych tylko dla zakażonych COVID-19 osób zajętych jest aż 100 respiratorów! Wolny pozostaje tylko jeden sprzęt dedykowany pacjentom z koronawirusem. Marzena Chodakowska, rzeczniczka prasowa wojewody Zbigniewa Koniusza, zapewnia jednak, że sytuacja jest pod kontrolą.

CZYTAJ TEŻ: Straż miejska wkracza do autobusów. POLOWANIE na pasażerów bez masek czas zacząć!

- Szpital w Starachowicach uruchomił kolejne respiratory, bodajże 12. One nie są z covidowej puli, ale mamy zapas, nie ma obawy o tym, że są braki - podkreśla.

Fakty jednak są takie, że liczba pacjentów zmuszonych do korzystania z respiratorów w Świętokrzyskiem niepokojąco wzrosła. We wtorek było niewiele lepiej, aż 97 pacjentów oddychało z pomocą sprzętu medycznego, ale w poniedziałek wolna była jeszcze ponad połowa (53) spośród dostępnych na terenie województwa respiratorów z puli przeznaczonej dla zakażonych COVID-19 pacjentów.

CZYTAJ TEŻ: Komornik w Koronie Kielce! WIELKA KASA dla Niemców i to NATYCHMIASTOWO!

Rzeczniczka wojewody przyznaje, że wzrost liczby pacjentów oddychających dzięki respiratorowi świadczy o zwiększonej liczbie zachorowań na COVID-19 w Świętokrzyskiem. Marzena Chodakowska podkreśla jednak, że władze województwa są na wszystko przygotowane. Więcej szczegółów poznamy podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Pierwszy rok pandemii koronawirusa w Siedlcach