Kiedyś wszyscy nam go zazdrościli, dzisiaj szału nie ma! Stadion w Kielcach ma już 15 lat!

2021-04-01 19:14 Tomasz Majta

Pierwszy kwietnia to rocznica powstania Suzuki Areny, stadionu, na którym mecze rozgrywa kielecka Korona. Obiekt powstał dokładnie 15 lat temu, wówczas był prawdziwą perełką, ale Mistrzostwa Europy w 2012 roku sprawiły, że w Polsce zapanowała moda na nowoczesne stadiony, a obiekt w Kielcach szybko zaczął tracić blask na tle nowszych aren zmagań piłkarzy. Stadion powstał w miejscu dawnego boiska Błękitnych Kielce, ale mimo że nowa arena stoi dokładnie w tym samym miejscu co stara, jest to konstrukcja wybudowana od podstaw, a nie zmodernizowany stadion. Z okazji 15. rocznicy powstania Suzuki Areny, przypominamy dzieje największego stadionu w Kielcach!

Pierwszy stadion w miejscu obecnej Suzuki Areny powstał jeszcze w latach 30. XX wieku, kiedy to przekształcono z inicjatywy działaczy kieleckiego Sokoła powstałe w latach 20. boisko na pełnoprawny multi-funkcyjny stadion z bieżnią lekkoatletyczną. Ponadto obiekt wyposażono w boisko treningowe, boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki, korty tenisowe, strzelnicę, szatnie i pomieszczenia biurowe. Po wojnie ze stadionu korzystali piłkarze Błękitnych Kielce, ale klub został rozwiązany w 2000 roku, a stadion niszczał. Na początku XXI wieku podjęto decyzję o rozbiórce obiektu oraz budowie nowego stadionu dla piłkarzy Korony. 22 listopada 2004 roku ruszyły prace budowlane, a uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 1 kwietnia 2006 roku. Co ciekawe, to data wcześniejsza, niż zakładały to plany.

ZOBACZ TEŻ: Karetki woziły BEZDOMNYCH do szpitala covidowego w Kielcach? Uwaga na FAKE NEWSY!

- Wstępnie mówiło się o oddaniu stadionu w sierpniu 2006 roku, ale firmy, które stanęły do przetargu na jego wykonanie mówią, że realne jest jego wybudowanie nawet w ciągu 18-19 miesięcy. Jeśli tak, to stadion byłby gotowy na wiosnę 2006 roku - trafnie prognozował w 2004 roku Sławomir Sijer, ówczesny dyrektor Korony.

Jak czas pokazał, dyrektor nie pomylił się. Inauguracyjny mecz rozegrano w ramach 22. kolejki Ekstraklasy pomiędzy Koroną Kielce a Zagłębiem Lubin. Obiekt wzbudził prawdziwy zachwyt wśród mieszkańców miasta, a okazałego obiektu, który wówczas był najnowocześniejszy w Polsce, zazdrościli kielczanom kibice innych zespołów. Budowa pochłonęła 48 mln zł, projekt stadionu opracowała firma "ATJ Architekci" z Warszawy. Stadion wyróżniał się brakiem masztów oświetleniowych, które wynikały z faktu, że obiekt ulokowany jest między budynkami. Jeszcze w maju 2006 roku na stadionie rozegrano pierwszy międzynarodowy meczy, w trakcie którego Korona zmierzyła się z niemiecką Borussią Dortmund. W 2012 roku na stadionie rozegrano finał Pucharu Polski, a trzykrotnie w Kielcach odbył się mecz Reprezentacji Polski. W 2008 roku Polacy zagrali eliminacyjny mecz przeciwko Armenii, a dwa lata później rozgromiliśmy w historycznym meczu 10-0 reprezentację San Marino. Listę meczów kadry A uzupełnia towarzyska potyczka z Finlandią w maju 2010 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wyszedł z domu w sobotę i już NIE WRÓCIŁ. Tragiczny finał poszukiwań 41-latka z Waśniowa!

W 2017 roku na stadionie w Kielcach młodzieżowa reprezentacja Polski rozegrała mecz z Anglią w ramach Mistrzostwa Europy U-21 w Piłce Nożnej 2017. Kielecka arena była jednym z sześciu obiektów, na których rozgrywano mecze.

1 kwietnia 2021 roku minęło dokładnie 15 lat od powstania nowego stadionu w Kielcach. Po otwarciu obiektu kibice innych drużyn zazdrościli kielczanom najnowocześniejszego w Polsce stadionu. Z czasem jednak powstały nowe stadiony, których rozwiązania prześcignęły te zastosowane w Kielcach. Obiekt w stolicy Świętokrzyskiego był relatywnie tani. Dlatego też zrezygnowano z elewacji czy montażu krzesełek w barwach klubowych. Spora przerwa między trybunami a dachem z kolei sprawia, że na stadionie niekiedy wieje.

Z drugiej strony - mający te rozwiązania porównywalnej wielkości stadion GKS-u Tychy kosztował aż 128,9 mln zł, podczas gdy budowa obiektu Korony pochłonęła jedynie 48 mln zł.

Tłum na Dworcu Centralnym w Warszawie