Kielce. Mieszkania socjalne najdroższe w Polsce? Szokujące wyliczenia radnego!

2021-12-08 17:25
Kielce. Mieszkania socjalne najdroższe w Polsce? W cenie luksusowych apartamentów!
Autor: Pixabay Kielce. Mieszkania socjalne najdroższe w Polsce? W cenie luksusowych apartamentów

Radny Kamili Suchański poinformował w mediach społecznościowych, że koszt budowy metra kwadratowego mieszkania socjalnego w Kielcach przy ulicy 1 Maja na Jezioranach wyniesie 12,5 tysiąca złotych, co oznacza, że suma ta jest wyższa niż w przypadku luksusowych apartamentów. Docelowo ma powstać 78 mieszkań dla najbiedniejszych mieszkańców Kielc, a całość ma kosztować ponad 20 milionów, inwestycja zostanie częściowo sfinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysoka wartość projektu zbulwersowała radnego Suchańskiego, który zwrócił uwagę, że "Kielce chcą budować prawdopodobnie najdroższe mieszkania socjalne w Polsce”. Przedstawiciele miasta tymczasem wyjaśniają, że koszty są spowodowane tym, że mieszkania są gotowe do użytku, a ponadto rzeczywiste sumy mają okazać się znacznie niższe, niż wskazał radny, właśnie m.in. dzięki dofinansowaniu.

Jak wyliczył Kamil Suchański z klubu Bezpartyjni i Niezależni, powstające mieszkania socjalne dla najbiedniejszych osób okażą się szokująco drogie. Miasto zapłaci za metr ponad 12,5 tys. zł. Ta kwota wyszła radnemu po podziale kosztów całej inwestycji, czyli 6,6 mln zł, na powierzchnię 15 lokali o powierzchni od 40 do 50 metrów. Jak podkreślił Suchański, to cena, która nawet na warszawskim rynku nieruchomości byłaby wysoka, a tym bardziej w kieleckich realiach. Tym samym radny nazwał mieszkania socjalne "prawdopodobnie najdroższymi w Polsce". Tymczasem przedstawiciele władz miasta wyjaśniają, mieszkania socjalne są niemal gotowe do zamieszkania inaczej niż oddane przez deweloperów nowe mieszkania dostępne na rynku.

Dodatkowo, jak podkreśla dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach Krzysztof Miernik, 85 proc. kosztów pokryje bezzwrotne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Oznacza to, że inwestycja  będzie kosztować miasto 900 tys. zł, a cena metra kwadratowego wyniesie nie 12,5 tys., lecz 1,5 tys. zł. W ramach czwartego etapu budowy osiedla mieszkań socjalnych na kieleckich Jezioranach powstanie 15 mieszkań, które sumie zajmą połać 598 metrów kwadratowych. Łączny koszt inwestycji to 6 milionów milionów złotych.

80-latek udusił Wandę gołymi rekami. Za kratami spędzi 6 lat