Kim był Rudolf Weigl? Google Doodle wspomina wynalazcę szczepionki na tyfus

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe nac.gov.pl/domena publiczna; Kordiann/CC BY-SA 4.0 - Wikimedia Commons Kim był Rudolf Weigl? Google Doodle wspomina wynalazcę szczepionki na tyfus (po prawej grób Rudolfa Weigla we Wrocławiu)

Kim był Rudolf Weigl? Google Doodle wspomina wynalazcę szczepionki na tyfus

2021-09-02 12:35

Rudolf Weigl to polski biolog, którego wspomina dziś Google Doodle. To dlatego, że 2 września mija 138. rocznica urodzin naukowca, który zasłynął wynalezieniem szczepionki na tyfus. Rudolf Weigl urodził się w Przerowie, a zmarł w Zakopanem 11 sierpnia 1957 r. Wśród innych naukowców wyróżniał się tym, że w badaniach laboratoryjnych wykorzystywał owady.

Kim był Rudolf Weigl? Polski biolog wynalazł szczepionkę na tyfus

Kim był Rudolf Weigl? Google Doodle postanowiło przypomnieć sylwetkę polskiego biologa w 138. rocznicę jego urodzin. Rudolf Weigl przyszedł na świat 2 września 1883 r. w Przerowie w Czechach, a zmarł 11 sierpnia 1957 r. w Zakopanem. Jako uczeń uczęszczał do gimnazjum w w Jaśle i Stryju, a później podjął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Lwowskim. Po ich ukończeniu zaczął prowadzić badania nad budową komórki, w tym aparatem Golgiego i zagadnieniem transplantacji. Gdy wybuchła I wojna światowa, Rudolf Weigl rozpoczął służbę jako parazytolog, by prowadzić badania nad wszami, który przenosiły zagrażający pandemią całemu światu tyfus plamisty. Jego prace i innowacyjne wykorzystanie w laboratorium owadów doprowadziły do wynalezienia szczepionki na tyfus. W roku zakończenia wojny został szefem Pracowni do Badań nad Tyfusem Plamistym w Przemyślu, a dwa lata później przeniósł się do Lwowa, gdzie utworzył Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami. W późniejszym czasie zasłynął jeszcze akcją szczepień przeciw durowi plamistemu w katolickich misjach belgijskich w Chinach, a całą swoją pracę był wielokrotnie zgłaszany do nagrody Nobla, którego jednak nie otrzymał.

Rudolfa Weigla wspomina Google Doodle

Rudolf Wiegl doczekał się w rocznicę urodzin wspominki w Google Doodle. W ten sposób światowy gigant postanowił wyróżnić polskiego biologa i poświęcić mu długą notkę, w której znajdziemy informacje o największych osiągnięciach naukowca.

Poradnik Zdrowie: przeziębienie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki