Koronawirus. SKANDAL! Wozili zakażoną 16-latkę karetką po szpitalach! Nie było dla niej miejsca

2020-09-30 20:28 Rafał Strzelec
karetka pogotowia
Autor: jch zdjęcie ilustracyjne

Skandaliczna sytuacja w woj. świętokrzyskim. Zakażona koronawirusem 16-letnia mieszkanka powiatu skarżyskiego nie mogła otrzymać pomocy w żadnym szpitalu! Karetka z chorą jeździła od szpitala do szpitala, ale nigdzie nie było dla niej miejsca. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że nastolatka znajduje się w grupie ryzyka, ponieważ jest obciążona chorobami kardiologicznymi.

Jak podaje Gazeta Wyborcza do zdarzenia doszło kilka dni temu w woj. świętokrzyskim. 16-letnia dziewczyna jest na co dzień mieszkanką powiatu skarżyskiego. Test na obecność koronawirusa wskazał wynik pozytywny. Dziewczyna miała objawy COVID-19. Hospitalizacja w jej przypadku była koniecznością. Tym bardziej, że nastolatka zmaga się z problemami kardiologicznymi. Mimo tego nie otrzymała pomocy w żadnym szpitalu w województwie. Jak podaje "Wyborcza' karetka z 16-latką na pokładzie krążyła od szpitala do szpitala. Niestety, w każdej placówce odmawiano jej przyjęcia ze względu na brak miejsc.

Krzysztof Grzegorek, wicedyrektor ds. medycznych tłumaczy szpitala w Skarżysku-Kamiennej tłumaczy, że dziewczyna wymagała specjalnej opieki, której placówka nie mogła zapewnić. - Usłyszałem, że pacjentkę kieruje do nas wojewódzki dyspozytor, bo w sąsiednim szpitalu w Starachowicach nie ma miejsc. A przecież my mamy tylko oddział pediatryczny, nastolatka potrzebowała specjalistycznego leczenia w związku z jej wcześniejszymi problemami zdrowotnymi - stwierdził w rozmowie z Wyborczą dodając, że do takich sytuacji będzie wkrótce dochodziło częściej, bo szpitale nie są odpowiednio przystosowane do przyjmowania takich pacjentów. 16-latka otrzymała pomoc dopiero po sześciu godzinach. Miejsce w szpitalu się znalazło - w Warszawie.

Przypomnijmy, że w wielu województwach brakuje miejsc w szpitalach dla osób z COVID-19. Taka sytuacja panuje nie tylko w Świętokrzyskiem, ale także na Śląsku. Od 1 października w szpitalu w Busku-Zdroju ma być 19 dodatkowych miejsc. 30 wrzesnia zaczęło działac izolatirum, gdzie jest 40 miejsc dla osób z lżejszymi objawami. W ten sposób mają zostać odciążone placówki medyczne.

Tymczasem liczba zakażeń rośnie. W ciągu ostatnich kilku dni odnotowano za każdym razem więcej niż 1300 przypadków koronawirusa. Tak drastycznego wzrostu nie odnotowywano od początku epidemii. Ostatniego dnia września zanotowano 1552 nowe zakażenia.

Otwarcie Centrum Przesiadkowego Sądowa w Katowicach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.