Miała zorganizować pielgrzymkę do Fatimy, zamiast tego kupiła... WINO I SZAMPANY za 600 tys. zł!

2020-08-03 17:39 ToM
Miała zorganizować pielgrzymkę do Fatimy, zamiast tego kupiła... WINO I SZAMPANY za 600 tys. zł!
Autor: KRiemer, ChrisG/Pixabay Miała zorganizować pielgrzymkę do Fatimy, zamiast tego kupiła... WINO I SZAMPANY za 600 tys. zł!

W kieleckim sądzie zapadł wyrok dla właścicielki agencji turystycznej za oszukanie pielgrzymów na zawrotną sumę 600 tys. zł. 30-letnia Maria H. miała zabrać sandomierskich pątników na pielgrzymkę do Fatimy, ale ostatecznie żadnego wyjazdu w cudowne miejsce nie było, bo kobieta za zebrane pieniądze kupiła... wino i szampany! Nieuczciwa organizatorka najbliższe trzy lata spędzi w więzieniu.

Sprawa oszustwa pielgrzymów wyszła na jaw w 2017 roku. Maria H. zebrała od 180 wiernych 600 tys. zł, pieniądze miały być przeznaczone na wyjazd do Fatimy. Pielgrzymi z diecezji sandomierskiej już byli przygotowani na wylot, kiedy to organizatorka poinformowała, że... zepsuł się samolot. Niedługo potem wyszło na jaw, że to zwyczajne kłamstwo. Zamiast na lot i rezerwację miejsc w hotelach kobieta wydała zgromadzoną fortunę na... wina i szampany! Po sprzedaży trunków pieniądze miała wpłacić na organizację pielgrzymki. Do tego jednak nigdy nie doszło.

Proces w sprawie Marii H, toczył się w kieleckim sądzie okręgowym. Pod koniec lipca obie strony wygłosiły mowy końcowe: prokurator chciał 6 lat pozbawienia wolności, a adwokat kobiety domagał się jak najłagodniejszej kary. Wyrok zapadł w poniedziałek, 3 sierpnia. Sąd zadecydował, że oszustka pójdzie do więzienia na trzy lata, ponadto będzie musiała uiścić grzywnę w wysokości 8 tys. zł i zapłacić 1200 złotych odszkodowania dla jednej z pokrzywdzonych.

Do tego dochodzi 5 tys. zł kosztów sądowych i zakaz organizacji wycieczek przez najbliższych 6 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Ugoda z kościołem

Nieuczciwa organizatorka miała zabrać wiernych z Sandomierza do Fatimy z okazji 100-lecia objawień. W programie wyjazdu, oprócz pielgrzymki do Fatimy, planowano również m.in. zwiedzanie Lizbony i Porto - informuje portal WNP. Jak podkreśla kielecka "Wyborcza", wielu wiernych było przekonanych, że pielgrzymka jest organizowana przez diecezję sandomierską, zwłaszcza że za zbiórkę odpowiedzialny był ksiądz z tamtejszej parafii św. Józefa. Dziewięcioro poszkodowanych osób wytoczyło pozew przeciwko diecezji, przedstawiciele kościoła zawarli z wiernymi ugodę "co do spłaty należności" w wysokości od 3,7 do 4 tys. zł na osobę. Kuria nie stwierdzała żadnych uchybień po stronie kościelnej.

Kamera termowizyjna na dronie rejestruje działkowicza, który próbuje zgasić nielegalnie spalane śmieci

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.