Mormoni z USA nawracają kielczan! Założyciel ich religii miał... 30 ŻON!

2020-10-20 15:53 ToM
Mormoni z USA nawracają kielczan! Założyciel ich religii miał... 30 ŻON!
Autor: Naśladowcy Jezusa Chrystusa - Kielce/Facebook Mormoni z USA nawracają kielczan! Założyciel ich religii miał... 30 ŻON!

Od kilku lat w Kielcach intensywną działalność ewangelizacyjną prowadzi kontrowersyjny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, którego wyznawcy są szerzej znani jako mormoni. W przeszłości założyciel religii Joseph Smith słynął z mocno dyskusyjnych poglądów: propagował wielożeństwo, a według różnych szacunków miał od 29 do 33 partnerek seksualnych! Poligamia to już jednak przeszłość, dzisiaj wyznawcy mormonizmu żyją w monogamicznych związkach. Mimo to pewne dogmaty wciąż budzą kontrowersje, np. obowiązek zupełnej abstynencji.

Mormoni prowadzą działalność ewangelizacyjną w Kielcach od kilku już lat. Co charakterystyczne, misjonarzami są zazwyczaj niezwykle młodzi chłopcy, świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych. Nastolatkowie z USA rzucani są w najodleglejsze zakątki świata, swój oddział mają również i w Kielcach. Młodzi misjonarze stoją przed ciężkim zadaniem - zanim przyjadą do nowego kraju, wcześniej intensywnie uczą się języka. Dlatego też z kieleckimi mormonami można (z mniejszym lub większym problemem) porozmawiać po Polsku. Nastoletni misjonarze co jakiś czas zmieniają swoje "warty". Nie inaczej było przed kilkoma dniami.

- Ten gość po lewej to Starszy Diarra. Od tego tygodnia służy w Kielcach! Przyjechał z Katowic, gdzie był przez 6 miesięcy. Jest bardzo podekscytowany poznać nowe miejsce i ludzi - podkreślają mormoni z Kielc na stronie "Naśladowców Jezusa Chrystusa" (pisownia oryginalna).

Joseph Smith - założyciel kościoła mormonów

Pierwszym przywódcą i założycielem ruchu był Joseph Smith Junior - urodzony w XIX wieku w protestanckiej rodzinie Amerykanin. Jego wyznawcy uznali go prorokiem i męczennikiem, według przeciwników był szarlatanem wykorzystującym naiwność wiernych. Sam Joseph Smith twierdził, że podstawą religii, którą założył jest... osobliwa wizja. Smithowi miał ukazać się... prorok Moroni, który przekazał mu, że na pobliskim wzgórzu Cumorah znajdzie złote płyty z wyrytymi na nich inskrypcjami w języku reformowanym egipskim. Jak nietrudno się domyśleć, rzeczone płyty zostały po kilku latach "przetłumaczone" na język angielski i opublikowane jako święta księga nowej religii - mormonizmu. Wyznawcy religii Smitha są do dzisiaj przekonani, że owe płyty były autentyczne, ale niezależni krytycy znaleźli wiele argumentów za tym, że księga jest zwykłym fałszerstwem. Badacze dostrzegli wiele podobieństw do współczesnych źródeł, m.in. Westminsterskiego Wyznania Wiary czy powieści fantastycznej Der goldene Topf. Wiele fragmentów sprawia natomiast wrażenie przepisanych z Biblii.

Mormonizm. Kontrowersje. Wielożeństwo i rasizm?

Wokół mormonizmu powstało wiele kontrowersji i niejasności. Założyciel religii Joseph Smith był poligamistą. Liczba poślubionych przez niego kobiet nie jest jasna, źródła podają od 29 do 33 kobiet, z którymi związki zawierał często bez zgody swej pierwszej żony Emmy. 40 lat po śmierci Smitha te praktyki jednak zostały zakazane. Aż do lat 70. XX w. funkcjonował zakaz kapłaństwa czarnoskórych, a wyznawcy religii uznawali, że ciemniejszy kolor skóry jest karą za grzechy. Nie brakuje też śmiałych doktryn. Mormoni uważają, że Jezus jest bratem Lucyfera, odrzucają kult Trójcy Świętej, ale za to praktykują chrzest zmarłych. Wierzą też, że Chrystus, niedługo po zmartwychwstaniu, ukazał się... Indianom w USA! Wszystko to sprawia, że mormoni i pokrewne im ruchy religijne nie są w ogóle uznawane za wierzenia chrześcijańskie, zarówno przez Kościół katolicki, jak i Światową Radę Kościołów!

Mormonizm. Zakaz alkoholu i kawy

Mormoni uczestniczą we wszystkich aspektach życia społecznego, ale powstrzymują się od pewnych czynności. Nie spożywają używek takich jak: alkohol, kawa, herbata czy narkotyki, zakazany jest też seks przedmałżeński oraz pornografia i hazard.

Gmina mormońska w Kielcach zlokalizowana jest przy ul. ul. Sienkiewicza 78A. Jak przyznają sami misjonarze, do tej pory nie mogą pochwalić się wielkimi sukcesami w konwersji na terenie Świętokrzyskiego.

Policjanci szukali starszego małżeństwa