Obrażali, ośmieszali i robili zdjęcia bezdomnych. Dwóch policjantów skazanych

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Obrażali, ośmieszali i robili zdjęcia bezdomnych. Dwóch policjantów skazanych

Obrażali, ośmieszali i robili zdjęcia bezdomnym. Dwóch policjantów skazanych

Mieli robić zdjęcia zatrzymanym osobom bezdomnym i wysyłali je na prywatnych komunikatorach społecznościowych. Dwóch policjantów z Buska Zdroju oskarżonych o przekroczenie uprawnień i skazanych. Sąd wydał wyrok w ich sprawie.

Policjanci przekroczyli swoje uprawnienia. Robili zdjęcia bezdomnym i ich poniżali

Na kary ośmiu i sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata zostali skazani dwaj byli policjanci z komendy w Busku-Zdroju. Taką decyzję podjął w poniedziałek, 3 października Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju. Policjanci mieli robić zdjęcia zatrzymanym osobom bezdomnym i wysyłali je na prywatnych komunikatorach społecznościowych.

Proces toczył się od marca tego roku. Prokuratura oskarżyła byłych już policjantów o to, że robiąc zdjęcia osobom zatrzymanym przekroczyli swoje uprawniania.

- Obaj mężczyźni mają w okresie próby co pół roku informować sąd o przebiegu okresu próbnego. Dodatkowo mają też zapłacić po trzy tysiące złotych na rzecz pokrzywdzonych, obciążono ich też kosztami sądowymi - mówi Tomasz Durlej, rzecznik prasowy Sądu Rejonowego w Kielcach.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Robili im zdjęcia w komendzie i jak siedzieli na toalecie

O sprawie zrobiło się głośno w 2019 roku. To właśnie wtedy dziennikarze radia ZET, jako pierwsi ujawnili, że policjanci z komendy w Busku-Zdroju mieli poniżać bezdomnych. Robiono im zdjęcia, jak siedzą na podłodze komisariatu i w toalecie. Zdjęcia zatrzymanych mieli sobie przesyłać funkcjonariusze w prywatnych konwersacjach w internetowych komunikatorach. Obaj mężczyźni nie są już policjantami. Decyzją komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach zostali zwolnieni ze służby, toczyło się wobec nich także postępowanie dyscyplinarne.

Sonda
Jak oceniasz działania policji w naszym kraju?
Piątkowska: Rachunki za prąd mogą być większe niż czynsz za mieszkanie [Express Biedrzyckiej]
Nasi Partnerzy polecają