Katastrofa ekologiczna

Masakra na Odrze. Zatrucie rzeki pochodzi z Kanału Gliwickiego? Jest raport

Zatruta Odra, martwe i gnijące ryby. To największa katastrofa ekologiczna w ostatnich 10 latach od Opola po Katowice. Tylko we Wrocławiu odłowiono 5 ton śniętych ryb. Teraz pojawiły się wstępne wyniki prac badawczych zespołu eksperckiego dotyczące katastrofy na Odrze. Zatrucie rzeki pochodzi z Kanału Gliwickiego? Przedstawiono hipotezę przyczyny katastrofy.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Eksperci opublikowali raport

Trwa śledztwo instytucji państwowych i oddolne, Polskiego Związku Wędkarskiego w sprawie zatrucia Odry. - To katastrofa, której nie było od 10 lat. Od Katowic aż po Szczecin - mówiła w rozmowie z SE.pl Beata Gacek, rzeczniczka Polskiego Związku Wędkarskiego.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa powołała zespół ekspercki, który bada przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze. Naukowcy przedstawili wstępne wyniki.

Podsumowano dotychczasowe działania służb, w tym także liczbę wyłowionych śniętych ryb. W woj. śląskim i opolskim wyłowiono 7,3 tony śniętych ryb. Łącznie było ich 249 ton. Najwięcej wyłowiono w woj. zachodniopomorskim – 169 ton.

To miało się przyczynić do katastrofy na Odrze

Zdaniem zespołu ekspertów do katastrofy przysłużyło się kilka czynników m.in.:

  • susza hydrologiczna,
  • wzrost zanieczyszczenia spowodowany suszą,
  • podwyższenie temperatury wód w rzekach.

Badania toksykologiczne na obecność ołowiu,  kadmu, rtęci, arsenu, pestycydów, toksyn, skażeń promieniotwórczych i innych zakażeń prowadzone przez Inspekcję Weterynarii oraz Państwowy Instytucje Weterynarii PIB wykazały, że stężenia zanieczyszczeń nie odbiegają od poziomów charakterystycznych dla skażenia środowiska naturalnego w rzekach w Polsce. Jednak eksperci podkreślili, że główny czynnik katastrofy musiał wystąpić nagle.

Główny powód katastrofy na Odrze

Głównym powodem według ekspertów był zakwit tzw. złotych alg. Sprzyjały im panujące wtedy warunki w Odrze – niski poziom wód, wysoka temperatura, wysoka zawartość chlorków i siarczanów. Badania wody i ryb nakierowały ekspertów na sformułowanie hipotezy dotyczącej przyczyny katastrofy.

Według raportu na nieporównywalnie dużą skalę wykwit alg wystąpił w wodach Kanału Gliwickiego, dokładnie na wysokości Kędzierzyna-Koźla, gdzie łączy się z Odrą. W pobranych próbkach z Kanału Gliwickiego naukowcy odkryli wyjątkowo dużą ilość glonów, która notowana jest na poziomie powyżej 100 mln komórek na litr wody. Rekordowa próbka pochodzi z 5 września z punktu: Kanał Gliwicki — Marina Gliwice, gdzie w litrze badacze obserwują ponad 400 mln komórek. Kolejna próbka z tego samego miejsca pochodzi z 8 września, wtedy komórek na litr wody było 361 mln. W stacji: Kanał Gliwicki — Pyskowice — środek, również 8 września, naukowcy odnotowali 383 mln komórek na litr wody.

Strona niemiecka również powołała swój zespół, który także sporządził raport dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze. W opinii ekspertów za śnięcie ryb odpowiedzialne są zrzuty soli.

Powołani eksperci zaproponowali rozwiązania na przyszłość, które miałby zapobiec podobnym katastrofom.

Rekomendacje zespołu ekspertów to m.in.:

  • Ograniczenie zanieczyszczeń w rzece, poprzez weryfikację pozwoleń wodno-prawnych.
  • Likwidacje nielegalnych wylotów zrzutów ścieków.
  • Zintegrowany monitoring jakości wód.
  • Odtworzenie ekosystemów odrzańskich.
Sonda
Czy katastrofa ekologiczna w Odrze to efekt działalności człowieka?
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Kaczyński cofnął Polskę o lata? Tej zimy jakość powietrza może być fatalna!

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "J.Kaczyński: "Palcie wszystkim". Polski Alarm Smogowy: "Cofamy się o kilka lat"" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki