Odra zatruta! Kilka miast zagrożonych

i

Autor: NewsLubuski/East News

DRASTYCZNE ZDJĘCIA

Odra zatruta! Katastrofa na skalę dziesięciolecia! Kilka miast zagrożonych. Trwa śledztwo

2022-08-10 18:09

Odra - druga pod względem długości rzeka w Polsce - zatruta! Trwa śledztwo instytucji państwowych i oddolne, Polskiego Związku Wędkarskiego. Niedługo najprawdopodobniej dołączy prokuratura, bo już teraz dowiadujemy się, że za ekologiczną katastrofą musi ktoś stać. Zagrożonych jest kilka miast. Specjaliści ostrzegają mieszkańców.

Odra zatruta. Trwają śledztwa. Kilka miast zagrożonych, ostrzeżenia dla mieszkańców

Rzeka Odra zatruta! Pierwszy w tej sprawie komunikat pojawił się za sprawą Polskiego Związku Wędkarskiego. W rozmowie z rzeczniczką Beatą Gacek ustalamy szczegóły i możliwe zagrożenia. "To katastrofa, której nie było od 10 lat. Od Katowic aż po Szczecin" - słyszymy.

Polecamy: Ekspert o mrocznej wizji pogody w Polsce. Znikną uprawy ziemniaków! Czekają nas ekstremalne anomalie

Zatruta Odra, martwe i gnijące ryby. Zaczęło się w Opolu

Ktoś musi za to odpowiedzieć - na takim stanowisku stoją przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego z zielonogórskiego okręgu. To właśnie tam trwa obecnie walka z trucizną, która wybija ryby na tony. - Problem polega na tym, że nie wiadomo dokładnie, w którym miejscu, nie wiadomo, kto i nie wiadomo, co wpuścił do Odry. Jest specyficzny zapach i ogromna ilość śniętej ryby. Zaczęła padać w Opolu, później Wrocławiu - tam odłowiono blisko 5 ton śniętej ryby. I teraz Zielona Góra - komentuje dla SE.pl Beata Gacek. We wtorek, 9 sierpnia w zielonogórskim okręgu odłowiono tonę, w środę, 10 sierpnia, kolejną.

Trzeba znaleźć winnego. Trwają śledztwa

- Trzeba znaleźć tę osobę, instytucję, firmę, która jest za to odpowiedzialna. Te zniszczenia, skutki będziemy odczuwać przez następne kilkanaście lat. Chodzi nie tylko o ryby - wszystkie zwierzęta, które żyją w Odrze, które piją z niej wodę, o zbiorniki, które są zasilane wodą z Odry. W samych rybach to straty w milionach i to w dużych gatunkach - wylicza rzeczniczka, dodając, że śledztwo ruszyło w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska i Wodach Polskich. Najprawdopodobniej niedługo - także w Prokuraturze Krajowej. Zgłoszenia o możliwości popełnieniu przestępstwa zostały już złożone przez senatora Wadima Tyszkiewicza.

Unikajcie wody

Na razie WIOŚ z różnych regionów apelują o unikanie kontaktu z wodą. Idziesz na spacer z psem? Dopilnuj, by nie wszedł do wód Odry. Na wysokości Kostrzyna do Odry wpływa Warta, tam wody Odry mogą zostać nieco rozcieńczone dlatego - z dużym prawdopodobieństwem - zatrucie może ominąć Szczecin. Do tej pory wiadomo, że toksyny przepłynęły przez Opole, Wrocław, Katowice, Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski.

12 sierpnia odbędzie się spotkanie użytkowników rybackich rzeki Odry, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele tych okręgów. Pojawi się też Wadim Tyszkiewicz. Do sprawy będziemy wracać.

Sonda
Planujesz zamieszkać poza Polską?