Pińczów-Zdrój 2020? Następne uzdrowisko w Świętokrzyskiem?

2020-01-19 13:55 ToM
Pińczów-Zdrój? Kolejne uzdrowisko w woj. świętokrzyskim od 2020 roku?
Autor: Jarosław Kruk /Wikimedia Commons Pińczów-Zdrój? Nowe uzdrowisko w woj. świętokrzyskim już od 2020 roku?

Pińczów coraz bliżej nowego statusu! Niewykluczone, że już w tym roku w woj. świętokrzyskim powstanie kolejne miasto uzdrowiskowe! Już wiadomo, że pińczowski klimat ma właściwości lecznicze, a niedawno radni zdecydowali o przystąpieniu Pińczowa do Związku Miast Polskich. Czy to oznacza, że człon "Zdrój" już niebawem dołączy do nazwy miasta?

Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego w Warszawie wykonał raport dotyczący właściwości klimatycznych w Pińczowie. Wnioski są jednoznaczne - tamtejszy klimat ma właściwości lecznicze! To oznacza, że Gmina Pińczów jest bardzo bliska decyzji o wyznaczeniu stref uzdrowiskowych na terenie miasta i okolic.

Eksperci stwierdzili, że pińczowski klimat ma korzystne właściwości lecznicze i profilaktyczne. Prozdrowotne oddziaływanie pojawia się zwłaszcza w okresach od początku kwietnia do początku czerwca oraz od drugiej dekady sierpnia do końca października.

Aby decyzja o nadaniu statusu uzdrowiska zapadła, konieczne jest stworzenie odpowiedniej dokumentacji.

To nie jedyne nowinki z Pińczowa. W ostatnich dniach radni zadecydowali o przyłączeniu do Związku Miast Polskich. Ma to się wiązać z wymiernymi korzyściami - miasto może aplikować o dofinansowanie na działania w obszarze wsparcia kultury i dziedzictwa kulturowego oraz korzystać z porad prawników i ekspertów ds. finansów.

Pińczów tym samym będzie już siódmym miastem ze Świętokrzyskiego w szeregach organizacji. W Związku Miast Polskich działają już: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Skarżysko-Kamienna, Starachowice i Połaniec. 

Roczna składka to 3 tysiące zł w skali roku. Władze Pińczowa uważają, że przy rocznym budżecie w wysokości 88 mln zł ta kwota nie jest problemem.