Noc spadających gwiazd nad Polską! Kiedy i gdzie oglądać Starlinki? [DATA I GODZINA]

2020-08-12 16:12 Tomasz Majta
Starlinki na polskim niebie. Jak i gdzie obserwować satelity Starlink?
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Kosmiczny pociąg Elona Muska pojawił się po raz kolejny na polskim niebie! Kiedy i gdzie możemy oglądać starlinki w Polsce? Czym dokładnie jest konstelacja Starlink przedsiębiorstwa SpaceX? Dokładnie 7 sierpnia kilka minut po godz. 7:00 polskiego czasu z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego wystartowała rakieta Falcon 9, która przewozi satelity Starlink. W środę, 12 sierpnia, czeka nas noc spadających gwiazd!

Budzący podziw pokaz satelitów Starlink można było obserwować już minionej nocy na polskim niebie. Przedsiębiorstwo Elona Muska ostatnio wypuściło na orbitę 57 satelitów Starlink oraz 2 satelity firmy BlackSky Global. Starlinki to satelity firmy SpaceX, które są umieszczane na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Noc spadających gwiazd: 12 sierpnia!

Noc będzie pogodna w całym kraju. Najlepsze warunki panować będą w Polsce wschodniej – tam praktycznie bezchmurne niebo pozwoli na swobodną obserwację. Kolejnym elementem istotnym jest odpowiednia lokalizacja punktu obserwacyjnego – warto znaleźć w swojej okolicy miejsce, gdzie niebo nie będzie mocno zanieczyszczone światłem ulicznym/miejskim. W ustaleniu takiego miejsca może Wam pomóc zdjęcie satelitarne z ostatniej nocy (11/12.08.2020) wykonane przez polarnego satelitę Suomi NPP. Ubierzmy się jednak ciepło – na wschodzie Polski temperatura miejscami może spaść poniżej 10°C, a nad ranem do około 8°C - podaje IMGW.

- Więcej danych i rozkład przelotów na dalsze dni dostępnych jest w aplikacjach do śledzenia satelitów takich jak ISS Detector, Orbitrack, heavens-above - informuje portal Nocne Niebo.

Radosław Sikorski - Express Biedrzyckiej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.