Koronawirus: GIGANTYCZNA pomyłka w laboratorium w Kielcach! Chodzi o setki tysięcy testów!

2020-08-08 21:14 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Koronawirus w Polsce. Najnowszy raport
Autor: Łukasz Gągulski/SE Koronawirus w Polsce. Najnowszy raport 8.8.2020

W sobotę, 8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 230 tysięcy testów zrobionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach jest nieważnych. W tej sytuacji resort musiał odjąć je od ogólnej puli przeprowadzonych badań. Jak doszło do tak gigantycznej pomyłki w laboratorium?

Przez kilka miesięcy błędnie raportowano dane z laboratorium w kieleckim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. W efekcie do statystyk dotyczących ilości wykonanych w Polsce testów wkradł się błąd rzędu ponad 200 tysięcy przebadanych próbek!

- W codziennym raporcie podawano sumę wszystkich wykonanych badań, a nie tylko te, które zostały przeprowadzone danego dnia. Załóżmy, że do danego dnia było wykonanych 1700 testów, a w kolejnym zrobiono 40, sumowano je i raportowano 1740 jednego dnia – wyjaśnił Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

CZYTAJ: Koronawirus: „on dotknie prawie każdą rodzinę, prawie każdego z nas”. Specjalista nie ma wątpliwości!

W efekcie tak „nadpisano” 230 tysięcy testów, to blisko 10 procent z testów przeprowadzonych w całym kraju. Błędne dane trzeba odjąć od 2,4 milionów testów, które od początku pandemii koronawirusa wykonano wśród pacjentów.

Co na to Wojewódzki Szpital Zespolony?

Błąd był powielany od kilku miesięcy, finalnie dało to 230 tysięcy dodatkowych badań! W związku z zaistniałą sytuacją Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wydał komunikat. Wyjaśniono w nim, że każde laboratorium realizujące testy w kierunku COVID-19 jest zobowiązane raportować te działania w centralnym systemie informatycznym. Zaznaczono, że w raportach odrębnie wpisywane są dane m.in.: dotyczące liczby wykonanych testów oraz liczby przebadanych osób.

W kolumnie „liczba wykonanych testów od pacjentów łącznie” podawano liczbę wykonanych testów do dnia raportowania, powiększoną o liczbę testów wykonanych w danym dniu (narastająco). W innych kolumnach, np. „liczba osób przebadanych w ciągu ostatnich 24 godzin” podawano dane dzienne (liczba osób przebadanych w czasie doby) - napisano w komunikacie. - Niezmiernie nam przykro, że staliśmy się powodem zamieszania – dodano.

Koronawirus w Polsce. Pogarsza się sytuacja w Warszawie. Zakażenia: +843, zmarli: +13, ozdrowieńcy: +362 Kolejny REKORD zakażeń!

W laboratorium wojewódzkiego szpitala zespolonego wykonywanych jest około 120 badań na dobę.

Protest aktywistów LGBT+ w Warszawie. Zatrzymano przypadkowe osoby. Relacja ze środka

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.