Starachowice. Młoda kobieta z COVID-19 walczy o życie. Dwa dni temu urodziła dziecko

Koronawirus, zdjęcie poglądowe
Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus

Medycy Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie walczą o życie dwojga covidowych pacjentów z Żyrardowa i Starachowic wymagających pilnej terapii przy użyciu specjalistycznego urządzenia ECMO. Jedną z chorych jest młoda matka, która urodziła dziecko zaledwie dwa dni temu. Medycy ze stołecznej lecznicy otrzymali prośby o pomoc w ratowaniu dwojga młodych osób z COVID-19 w czwartek po południu.

- Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy ze Starachowic. Młoda matka, która dwa dni temu urodziła dziecko, jest w ciężkim stanie. Przebywa w szpitalu jednoimiennym w Starachowicach, a terapia przy użyciu respiratora okazała się niewystarczająca – powiedział PAP profesor Piotr Suwalski, kierownik kliniki kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Zaznaczył, że jedyną szansą na uratowanie jej życia jest zastosowanie ECMO - specjalistycznego urządzenia, które zastępuje funkcję uszkodzonych płuc. Terapia polega na pozaustrojowym natlenianiu krwi i eliminacji z niej dwutlenku węgla. Stosuje się ją w przypadku znacznego uszkodzenie płuc, gdy respirator jest już niewystarczający.

COVID-19 - poród w czasie pandemii, prawa rodziców, kwarantanna

- W momencie kiedy zespół ratowników ruszył w kierunku woj. świętokrzyskiego okazało się, że kolejna prośba o pomoc wpłynęła ze szpitala w Żyrardowie" – relacjonował prof. Suwalski. - Młody człowiek, w stanie krytycznym. Podpięty do respiratora, ale duszący się. Chcąc uratować obie osoby zmieniliśmy plany – dodał profesor.

Czytaj też: Rolnicy. Podlasie. Gienek z ekipą OSTRO ruszą do lasu. Emilia nakarmi DYNIAMI swoje kozy. Zobacz, co wydarzy się w 5. odcinku [ZDJĘCIA]

koronawirus w Polsce województwa 8 4 2021
Autor: GRAFIKA SE Maciej Turowicz

Jak informuje PAP, ratownicy najpierw ruszyli do Żyrardowa. Następnie, po przewiezieniu pacjenta do Warszawy, ten sam zespół pojechał do Starachowic. - To sytuacja niewątpliwie niespotykana. W całej mojej karierze nie słyszałem o takiej akcji – powiedział prof. Suwalski. Pacjentka ze Starachowic ma dotrzeć do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie około trzeciej w nocy. Nad przebiegiem akcji czuwa zespół logistyczny oraz sztab medyków.