Teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego przejmie kościół. Protest w Warszawie!

i

Autor: Stowarzyszenie MOST Teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego przejmie kościół. Protest w Warszawie!

Teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego przejmie kościół. Jest podpis premiera!

2022-01-19 9:22

We wtorek 18 stycznia w Warszawie odbył się symboliczny happening w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którego fragment zostanie przekazany oblatom ze Świętego Krzyża. Zachłanność kościoła wzbudziła wiele kontrowersji, zewsząd słychać było słowa krytyki. Warszawski protest zorganizowało Stowarzyszenie MOST, wydarzenie odbyło się pod hasłem "Świętej pamięci natura". Protest miał na celu zwrócić uwagę na szkodliwość decyzji o przejęciu terenów Łyśca przez oblatów. - Projekt ten zniszczy polskie prawo ochrony przyrody i zagrozi integralności wszystkich parków narodowych w Polsce. Nie wyrażamy na to zgody i apelujemy do premiera w sposób pokojowy, ludzki i emocjonalny, aby poważnie rozważył niezwykłą moc swojego podpisu i jego konsekwencje dla systemu ochrony przyrody - apeluje Stowarzyszenie MOST.

O perypetiach wokół terenów ŚPN, które trafią w ręce oblatów ze Świętego Krzyża pisaliśmy już kilkakrotnie. Przypomnijmy: Ministerstwo Środowiska postanowiło wydzielić fragment terenu Świętokrzyskiego Parku Narodowego i przekazać go ojcom oblatom ze Świętego Krzyża. Proponowane rozwiązanie nie podoba się politykom opozycji, specjalistom, a także wielu postronnym osobom. Decyzja spotkała się z masowym sprzeciwem różnych środowisk, wypowiadali się ekolodzy, specjaliści, politycy,a nawet przedstawiciele kościoła. Rozporządzenie czeka tylko na podpis premiera. We wtorek 18 stycznia w Warszawie zorganizowano happening, mający na celu zwrócenie uwagi premiera i rządu na problem. Wszak tereny, które ma otrzymać kościół (dokładnie 1,35 ha), są nie tylko atrakcyjne dla turystów, ale i znaczące pod względem kulturowo-historycznym. Łysiec, czyli Łysa Góra, była świętą górą Słowian, gdzie obywały się ceremonie kultu naszych przodków. Benedyktyni pojawili się tam w XI wieku, symbolicznie pieczętując przejęcie świętej góry murowanym klasztorem. Zagarnięcie kolejnych terenów byłoby zatem symbolicznym powrotem do dawnych czasów. Happening przeciwko projektowi rozporządzenia w tej sprawie zorganizowało Stowarzyszenie MOST.

- Wydarzenie jest ostatnią próbą przekazania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu prośby o to, aby nie podpisywał bezprawnego projektu rozporządzenia, na mocy którego z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego ma zostać wyłączony bezcenny fragment Łyśca. Projekt ten zniszczy polskie prawo ochrony przyrody i zagrozi integralności wszystkich parków narodowych w Polsce. Nie wyrażamy na to zgody i apelujemy do premiera w sposób pokojowy, ludzki i emocjonalny, aby poważnie rozważył niezwykłą moc swojego podpisu i jego konsekwencje dla systemu ochrony przyrody - czytamy.

Świętokrzyski Park Narodowy ma nie pozostać z niczym. Zaproponowano wymianę: 1,34 ha enklawy na szczycie Łyśca za 62 ha pod wsią Grzegorzowice. Ekolodzy podkreślają jednak, że obu terenów nie sposób porównać. Fragment ŚPN, który ma otrzymać kościół jest bogaty w faunę i florę, niezwykle cenny historycznie i atrakcyjny dla turystów. Ziemie, które mają być przekazane w zamian to tymczasem... zwykłe pole.

AKTUALIZACJA

Mimo protestów różnych środowisk premier Mateusz Morawiecki pozostał głuchy na apele. W środę, 19 stycznia, w Dzienniku Ustaw zamieszczono dokument z adnotacją, że premier złożył podpis 18 stycznia, czyli dokładnie w dzień protestów. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od tej daty, czyli 1 lutego. 

Drożyzna w Warszawie. Fryzjerzy podnoszą ceny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki