Uwaga kielczanie! Morawiecki ogłasza 1. stopień alarmowy! Grozi nam NIEBEZPIECZEŃSTWO?

2020-01-21 21:56
Grozi nam NIEBEZPIECZEŃSTWO? 1. stopień alarmowy będzie obowiązywał od 23 do 29 stycznia
Autor: Bru-nO/Pixabay.com Grozi nam NIEBEZPIECZEŃSTWO? Alarm będzie obowiązywał od 23 do 29 stycznia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA CRP na terenie całej Polski, a tym samym w woj. świętokrzyskim! Ta decyzja zapadła w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Co oznacza ogłoszenie alarmu? Czy mamy powody do niepokoju?

Stan alarmowy  1. stopnia będzie obowiązywał w całej Polsce, a ponadto premier ogłosił alert 2. stopnia w województwie małopolskim. Alarmy będą obowiązywać od 23 do 29 stycznia, ponieważ w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do Oświęcimia przyjadą delegacje z kilkudziesięciu państw!

Czy to oznacza, że krajowi grozi atak terrorystyczny? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uspokaja, że wprowadzenie alertu ma charakter prewencyjny.

ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA?

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Stopnie alarmowe z rozszerzeniem CRP oznaczają ryzyko zagrożeń w cyberprzestrzeni. Zagadkowo brzmiące nazwy pochodzą z alfabetu fonetycznego NATO. To najbardziej popularny system literowania wyrazów w niektórych specyficznych zastosowaniach, np. w lotnictwie. Każdej literze alfabetu odpowiada ustalone słowo. 

To zresztą nie pierwszy raz, gdy na terenie Polski został wprowadzony alarm - podobne ostrzeżenia ogłaszano np. podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 roku i konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w 2019 roku.

O ogłoszeniu styczniowego alertu poinformował zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Grzegorz Świszcz.

W dniach od 23 do 29 stycznia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, podejrzane pakunki pozostawione w miejscach publicznych czy zaparkowane w nieprzeznaczonych do tego miejscach samochody.

Jeżeli cokolwiek spowoduje nasze wątpliwości lub niepokój, należy natychmiast powiadomić służby! Alarmy będą obowiązywać od 23 do 29 stycznia włącznie.