Zmarł Eugeniusz Brożek, artysta związany z Kielecczyzną. Jego prace są w galeriach na całym świecie!

i

Autor: Muzeum Wsi Kieleckiej Zmarł Eugeniusz Brożek, artysta związany z Kielecczyzną. Jego prace są w galeriach na całym świecie!

Zmarł Eugeniusz Brożek, artysta związany z Kielecczyzną. Jego prace są w galeriach na całym świecie!

2021-06-14 16:54

Muzeum Wsi Kieleckiej przekazało bardzo smutną wiadomość. Zmarł Eugeniusz Brożek, artysta naiwny związany z Kielecczyzną i Sędziszowem, którego prace zdobyły światową sławę i są prezentowane w galeriach pod każdą szerokością geograficzną. Mimo to w Muzeum Wsi Kieleckiej znajduje się jedna z największych kolekcji prac zmarłego twórcy. Eugeniusz Brożek specjalizował się w malarstwie i rzeźbie. Miał 74 lata.

Jak informuje Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, twórczość zmarłego Eugeniusza Brożka jest znana trafiła do wielu instytucji kultury i muzeów na całym świecie. Sympatycy sztuki ludowej mogą podziwiać jego prace m.in.: w Muzeach Etnograficznych w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Muzeum Narodowym w Kielcach i Muzeum w Radomiu. Jego obrazy znajdują się w prestiżowych galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i poza jego granicami: Australii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii i USA. Częstym motywem jego twórczości była wieś, którą zapamiętał z lat młodzieńczych. Mimo to sztuka nie była jego jedynym źródłem zarobku, nieobca Eugeniuszowi Brożkowi była praca fizyczna.

- Przez 3 lata pracowałem w kopalni. Przez pięć lat mieszkałem i pracowałem w Raciborzu. W roku 1976 wróciłem do Sędziszowa, gdzie mieszkam i tworzę do dziś - mówił sam o sobie artysta.

Wiadomość o śmierci Eugeniusza Brożka została przekazana przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Na terenie tej placówki znajduje się wiele dzieł zmarłego. Twórczość zmarłego była doceniana przez wielu krytyków sztuki.

- Każdy obraz ma swój niepowtarzalny klimat, koloryt i własną poetykę, a obok bogatej treści rozbudowaną warstwę dekoracyjną. Malarstwo Eugeniusza Brożka jest niezwykle barwne i wesołe - ocenia Janina Skotnicka, kierownik Działu Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach.

Przyczyna śmierci Eugeniusza Brożka nie została podana do wiadomości publicznej. Artysta miał 74 lata.

Miał paczkę wartą prawie 2 miliony! Dorwali go w garażu