Zobacz, jak zmieni się dworzec PKP w Kielcach. Projekt robi wrażenie! [WIZUALIZACJE]

2021-06-20 13:58

Mieszkańcy Kielc długo na to czekali, ale wygląda na to, że wreszcie dworzec kolejowy w Kielcach przestanie szpecić miasto! Póki co - od wielu lat - brzydota budynku jest na szczęście zasłonięta za olbrzymią płachtą reklamową, ale już za 17 miesięcy gmach będzie odnowiony, a dworzec stanie się prawdziwą wizytówką Miasta Scyzoryków. Zobacz szczegóły dotyczące realizacji i wizualizacje! Imponujący projekt robi duże wrażenie.

O przetargu na przebudowę dworca poinformował w piątek rzecznik prezydenta Kielc Tomasz Porębski. Oferty składać można do 22 lipca, zwycięzca przetargu będzie miał ok. 17 miesięcy na zakończenie inwestycji. Budynek będzie miał nową elewację, najwięcej jednak zmieni się w środku budynku, wnętrze zostanie całkowicie zmodernizowane. 

CZYTAJ TEŻ: Spalenisko w Nowinach wreszcie zlikwidowane. Ponad rok po olbrzymim pożarze

- Prace będą miały kompleksowy charakter. Założono odkrycie, naprawę i izolację tunelu. Wnętrze budynku zostanie poddane całkowitej modernizacji z usunięciem szeregu ścian konstrukcyjnych i wykonaniem nowych słupów żelbetowych - informuje Tomasz Porębski.

Charakterystyczne cechy budynku i kształt bryły nie ulegną zmianie.

- Utrzymana zostanie dotychczasowa lokalizacja wejścia. Zaprojektowano reprezentacyjny hol. W hali dworca znajdą się kasy, toalety, centrum obsługi pasażera, poczekalnie, lokale komercyjne. Toalety znajdą się też w podziemiu - zaznacza rzecznik Bogdana Wenty.

Termin składania ofert mija 22 lipca, co oznacza, że nie ma wiele czasu, jak na tak poważną inwestycję. Jedynym kryterium, które zadecyduje o zwycięstwie, jest cena. Na realizację modernizacji dworca przeznaczono 75 tygodni, czyli około 17 miesięcy. W trakcie prac dla podróżnych zostanie udostępniony dworzec tymczasowy. Koszt inwestycji wyniesie 28,9 mln zł netto. Projekt przygotowała firma Pas Projekt.

Polacy strzelili gola. Tak cieszyli się kibice na PGE Narodowym