Białe noce w Koszalinie. Co to za zjawisko?  Kiedy je zobaczymy? Sprawdź!

i

Autor: Konevi / pixabay Białe noce w Koszalinie. Co to za zjawisko? Kiedy je zobaczymy? Sprawdź!

Białe noce w Koszalinie. Co to za zjawisko? Kiedy je zobaczymy? Sprawdź!

2020-05-15 10:51

Białe noce zazwyczaj kojarzą nam się z daleką Północą - Norwegią, albo Rosją. Tymczasem to niezwykłe zjawisko na pewien czas obejmie całą Polskę. W tych dniach zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask. Co dla nas niezwykle istotne, najszybciej i najwyraźniej doświadczą tego mieszkańcy północnej Polski. Kiedy będziemy mogli zaobserwować białe noce w Koszalinie? Sprawdźcie!

Wikipedia opisuje Białe noce jako cykliczne zjawisko astronomiczne występujące na dużych szerokościach geograficznych, polegające na tym, że w pewnym okresie roku w nocy nie zapadają całkowite ciemności, czyli zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask.

Podczas białych nocy tarcza słoneczna chowa się pod horyzontem, ale dość płytko. Zjawisko rozproszenia światła w górnych warstwach atmosfery sprawia, że niebo pozostaje jasne.

Białe noce można zaobserwować wiosną i latem w strefach podbiegunowych oraz w tych częściach stref umiarkowanych, które położone są w pobliżu kół podbiegunowych. Nie ma ostrej granicy strefy, w której zjawisko białych nocy jest obserwowane.

W północnych rejonach Polski w okolicach przesilenia letniego występują tzw. białe noce żeglarskie, gdy Słońce chowa się za horyzontem mniej niż 12°. Natomiast na terenie całej Polski latem występują białe noce astronomiczne, gdy nie występuje noc astronomiczna, tj. Słońce chowa się za horyzontem mniej niż 18°. Stanowi to utrudnienie dla obserwacji astronomicznych.

Zagadnienie białych nocy obrazowo opisuje też Karol Wójcicki z fanpage'a "Z głową w gwiazdach":

"Okazuje się że na naszej szerokości geograficznej w okolicach przesilenia letniego (20 czerwca 2020 23:43) Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuacje nazywamy białą nocą.

W jej czasie nad północnym horyzontem cały czas możemy dostrzec poświatę słoneczną, a niebo ani na chwile nie robi się idealnie ciemne. W konsekwencji w czasie takich krótkich i jasnych "nocy" na niebie widzimy zdecydowanie mniej gwiazd."

Kiedy obserwować białe noce w Koszalinie i Zachodniopomorskiem?

Okres białych nocy w naszym regionie zaczyna się 14 maja i potrwa do 29 lipca. Oznacza to, że trwa wyjątkowo długo. Dodatkowo mamy zdecydowanie lepsze warunki do jego podziwiania.

Wystarczy wybrać się nad morze podczas przesilenia letniego i spędzić ciepłą noc na plaży, obserwując północny horyzont. Dobrym miejscem do obserwacji białych nocy, położonym nieco bliżej Koszalina, mogą być np. okolice jeziora Jamno.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

"Ę", "em" czy "en"?

Pytanie 1 z 12
Wskaż poprawną pisownię:
Super Raport 14 V (goście: Kamiński, Simon)