Defender Europe 2020. W regionie koszalińskim zbiera się prawdziwa armia [PORADY DLA KIEROWCÓW]

2020-03-06 10:48 bs
Defender Europe 2020. W regionie koszalińskim zbiera się prawdziwa armia
Autor: materiały prasowe Defender Europe 2020. W regionie koszalińskim zbiera się prawdziwa armia

Pierwsze cztery kolumny z kilkudziesięcioma pojazdami US Army przekroczyły granicę RP w Kołbaskowie. Pojazdy przemieszczały się w późnych godzinach wieczornych, aby możliwie jak najmniej utrudniać ruch drogowy. Żołnierze amerykańscy zatrzymali się w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej, aby zatankować swoje pojazdy. Następnie Amerykanie udali się na poligon drawski, gdzie już niebawem wezmą udział w największych manewrach wojskowych w Europie od 1989 roku - Defender Europe 2020. Z terytorium USA przemieszcza się sprzęt amerykańskiej dywizji pancernej, więc takich kolumn można spodziewać się więcej w najbliższych dniach.

W Polsce są już pierwsi amerykańscy żołnierze biorący udział w ćwiczeniu Defender Europe 2020. Przylecieli wyczarterowanymi samolotami, które lądowały na lotnisku w Poznaniu.

Jednocześnie polsko-niemiecką granicę przekraczają transporty kolejowe ze sprzętem oraz sunące po drogach kolumny wojskowych pojazdów.

Łącznie w Polsce pojawi się 37 tysięcy żołnierzy armii USA i wojsk sojuszniczych. Większość z nich będzie ćwiczyć na poligonie w Drawsku Pomorskim.

W Drawski Pomorskim cały czas trwa rozładunek ciężkiego sprzętu. Na drogach w regionie koszalińskim spotkać można wojskowe kolumny. 

Na terytorium Polski i innych krajów Europy trwają międzynarodowe ćwiczenie DEFENDER Europe 2020, w których udział bierze około 37 000 żołnierzy z 18 państw. Jest to największy od 25 lat przerzut sił amerykańskich, w trakcie którego z USA do Europy przybędzie 20 000 żołnierzy. 

W związku z z tym na drogach w regionie koszalińskim wystąpi wzmożony ruch kolumn wojskowych pojazdów. Co trzeba wiedzieć? jak się zachować na drodze?

Jak rozpoznać kolumnę pojazdów wojskowych?

Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd). Dodatkowo pojazdy jadące w takiej kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe.

Jak długa może być kolumna pojazdów wojskowych?

Przepisy Prawa o ruchu drogowym nie określają długości kolumny pojazdów wojskowych, wskazują jedynie, że w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów.

Jakie prawa ma kolumna pojazdów wojskowych?

Kolumna pojazdów wojskowych musi stosować się do przepisów Prawa o ruchu drogowym. Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany, czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego obowiązany jest ułatwić jej przejazd.

Jak powinna włączać się do ruchu kolumna pojazdów wojskowych?

Pojazdy wojskowe jadące w kolumnie obowiązane są stosować się do przepisów Prawa o ruchu drogowym, chyba że skrzyżowanie zabezpieczają żołnierze Żandarmerii Wojskowej lub pododdziałów regulacji ruchu drogowego. Wyjątek stanowi uprzywilejowana kolumna pojazdów wojskowych.

Czy można wyprzedzać kolumnę pojazdów wojskowych?

Można, jednak podczas wyprzedzania należy zachować szczególną ostrożność, manewr wykonać w sposób nieprzerwany i stosować się do zakazu wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie.

Jak zachować się w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych?

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, zarówno kierowcy jaki i piesi, powinni zachować szczególną czujność i ostrożność oraz stosować się do poleceń osób zabezpieczających przejazd kolumn. Takie zachowanie zapewni bezpieczeństwo cywilnych i wojskowych użytkowników dróg.

Policjanci uhonorowali psy, które zginęły podczas awarii ciepłowniczej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.