Dwoje uczniów zginęło! Katastrofa na drodze w Słowinie. „Skutki są tragiczne”

i

Autor: Domin Dwoje uczniów zginęło! Katastrofa na drodze w Słowinie. „Skutki są tragiczne”

Dwoje uczniów zginęło! Katastrofa na drodze w Słowinie. „Skutki są tragiczne” [ZDJĘCIA]

2022-04-14 18:01

Słowino. Potężna, wyładowana po brzegi ciężarówka, wjechała w autokar. W środku byli głównie uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Wracali do domu. Dwoje z nich zginęło. To była prawdziwa katastrofa. Jaką karę powinien ponieść jej sprawca, Mariusz N.? Sprawa powróciła na sądową wokandę. Jaki wyrok zapadł tym razem?

Skutki są dramatyczne, nawet jak na katastrofę w ruchu lądowym, dwie osoby nie żyją, kilkanaście rannych. Te skutki są tragiczne – mówi sędzia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, Maciej Żelazowski. Sprawa wróciła na wokandę, bo od wcześniejszego wyroku odwołali się zarówno prokurator, obrońcy oskarżonego, jak i pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej. Kwestionowany był wymiar wymierzonej kary w kwestii pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli Mariusz N. liczył na niższy wyrok, to mógł się rozczarować.

Chodzi o katastrofę w Słowinie (woj. zachodniopomorskie), w której zginęło dwoje uczniów. Do tragedii doszło 17 kwietnia 2018 r. przed godz. 16.00 na drodze krajowej nr 37. Ciężarówka kierowana przez Mariusza N. zderzyła się z autobusem liniowym, którego większość pasażerów stanowili uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Na 23 osoby biorące udział w wypadku, 14 było uczniami ZSM. Dwoje z nich zmarło – 20-latek i 19-latka. 17 osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Mariusz N. w chwili wypadku był trzeźwy.

Sąd Okręgowy w Koszalinie 10 marca 2021 roku skazał Mariusza N. na trzy lata i osiem miesięcy więzienia za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym oraz orzekł wobec niego 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wszystkich kategorii posiadanych w dokumencie prawa jazdy.

Proces kierowcy ciężarówki, który wjechał w autobus z uczniami

Trudno powiedzieć rodzinom osób, które zginęły „zdarzyło się, taki pech”, tak nie można. To jest naruszenie zasad, osoba kierująca takim pojazdem, z takim ciężarem, powinna zachować maksymalną ostrożność, czego nie zrobiła. W ocenie sądu orzeczona kara pozbawienia wolności jest karą prawidłową – przekonuje sędzia Maciej Żelazowski.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie zwiększył zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wszystkich kategorii posiadanych w dokumencie prawa jazdy z trzech do pięciu lat. Mariusz N. musi ponieść połowę kosztów procesu za postępowanie odwoławcze. Wyrok jest prawomocny.

Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie na polskich drogach?