Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza i co symbolizuje?

2020-08-01 15:40 Bogdan Stech
Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza i co symbolizuje?
Autor: pasja1000 / pixabay Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza i co symbolizuje?

Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza? To już tradycja, by rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętniać w dzień jego wybuchu. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października 1944. Uważane jest za symbol walki z Niemcami podczas II wojny światowej. Było największą zbrojną akcją podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przy okazji rocznicy powstania zawsze pojawia się określenie Godzina W. Co oznacza i co symbolizuje?

Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza i co symbolizuje? Godzina W jest nierozerwalnie związana z Powstaniem Warszawskim

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia, a zakończyło się 3 października 1944. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. To największa operacja militarna Armii Krajowej. 

Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

Muzeum Powstania Warszawskiego ponownie otwarte dla zwiedzających

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Spis treści

  1. Co to jest Godzina W
  2. Skąd się wzięła nazwa Godzina W
  3. Co oznacza W w określeniu Godzina W
  4. Godzina W w kulturze
  5. Upamiętnienie Godziny W

Co to jest Godzina W

Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza” (Powstania Warszawskiego), tj. godz. 17:00 we wtorek 1 sierpnia 1944.

Skąd się wzięła nazwa Godzina W

Określenie Godzina W znalazło się w rozkazie o wybuchu powstania wydanym przez komendanta okręgu warszawskiego Armii Krajowej Antoniego Chruściela ps. „Monter”.

Rozkaz brzmiał: Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów. Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m. 20 czynny od godziny W. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować. 

Co oznacza W w określeniu Godzina W

Godzina W oznacza Godzinę Wojny. Jest to moment rozpoczęcia działań zbrojnych przez Armię Krajową w Warszawie czyli początek Powstania Warszawskiego.

W podobnym znaczeniu używa się określenia: na wypadek W czyli na wypadek wojny. Pochodzi od nazwy Plan mobilizacyjny „W” czyli planu mobilizacyjnego Wojska Polskiego II RP w latach 1938-1939.

Godzina W w kulturze

Film Godzina W.  Godzina „W” – polski film z 1979 w reżyserii Janusza Morgensterna. Film opowiada o wydarzeniach z pierwszego dnia Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1944, gdy Niemcy wycofywali się z Warszawy w związku z natarciem wojsk radzieckich. W tych okolicznościach polskie podziemie wydaje rozkaz rozpoczęcia walk o tytułowej godzinie „W”.

Piosenka Godzina W zespołu Lao Che. Utwór Godzina W opowiada o 1 sierpnia 1944 r.: łączniczki AK wyruszają z rozkazami rozpoczęcia walk; zmobilizowani powstańcy wyruszają na wyznaczone pozycje; do pierwszych potyczek powstańców z Niemcami dochodzi już wczesnym popołudniem.

Upamiętnienie Godziny W

  • W lipcu 2004 nazwę aleja Godziny „W” nadano schodom prowadzącym na Kopiec Powstania Warszawskiego.
  • Tablica pamiątkowa na fasadzie domu dochodowego Pocztowej Kasy Oszczędności przy ul. Filtrowej 68, w którym Antoni Chruściel ps. „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
  • Co roku w Warszawie 1 sierpnia o godz. 17.00 włączane są syreny. Autobusy, tramwaje, wiele aut i przechodniów zatrzymuje się, a pod pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczynają się uroczystości rocznicowe.