Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza i co symbolizuje?

2020-08-01 15:40
Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza i co symbolizuje?
Autor: pasja1000 / pixabay Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza i co symbolizuje?

Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza? To już tradycja, by rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętniać w dzień jego wybuchu. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października 1944. Uważane jest za symbol walki z Niemcami podczas II wojny światowej. Było największą zbrojną akcją podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przy okazji rocznicy powstania zawsze pojawia się określenie Godzina W. Co oznacza i co symbolizuje?

Godzina W. Kiedy i o której? Co oznacza i co symbolizuje? Godzina W jest nierozerwalnie związana z Powstaniem Warszawskim

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia, a zakończyło się 3 października 1944. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. To największa operacja militarna Armii Krajowej. 

Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

Muzeum Powstania Warszawskiego ponownie otwarte dla zwiedzających

Spis treści

  1. Co to jest Godzina W
  2. Skąd się wzięła nazwa Godzina W
  3. Co oznacza W w określeniu Godzina W
  4. Godzina W w kulturze
  5. Upamiętnienie Godziny W

Co to jest Godzina W

Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza” (Powstania Warszawskiego), tj. godz. 17:00 we wtorek 1 sierpnia 1944.

Skąd się wzięła nazwa Godzina W

Określenie Godzina W znalazło się w rozkazie o wybuchu powstania wydanym przez komendanta okręgu warszawskiego Armii Krajowej Antoniego Chruściela ps. „Monter”.

Rozkaz brzmiał: Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów. Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m. 20 czynny od godziny W. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować. 

Co oznacza W w określeniu Godzina W

Godzina W oznacza Godzinę Wojny. Jest to moment rozpoczęcia działań zbrojnych przez Armię Krajową w Warszawie czyli początek Powstania Warszawskiego.

W podobnym znaczeniu używa się określenia: na wypadek W czyli na wypadek wojny. Pochodzi od nazwy Plan mobilizacyjny „W” czyli planu mobilizacyjnego Wojska Polskiego II RP w latach 1938-1939.

Godzina W w kulturze

Film Godzina W.  Godzina „W” – polski film z 1979 w reżyserii Janusza Morgensterna. Film opowiada o wydarzeniach z pierwszego dnia Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1944, gdy Niemcy wycofywali się z Warszawy w związku z natarciem wojsk radzieckich. W tych okolicznościach polskie podziemie wydaje rozkaz rozpoczęcia walk o tytułowej godzinie „W”.

Piosenka Godzina W zespołu Lao Che. Utwór Godzina W opowiada o 1 sierpnia 1944 r.: łączniczki AK wyruszają z rozkazami rozpoczęcia walk; zmobilizowani powstańcy wyruszają na wyznaczone pozycje; do pierwszych potyczek powstańców z Niemcami dochodzi już wczesnym popołudniem.

Upamiętnienie Godziny W

  • W lipcu 2004 nazwę aleja Godziny „W” nadano schodom prowadzącym na Kopiec Powstania Warszawskiego.
  • Tablica pamiątkowa na fasadzie domu dochodowego Pocztowej Kasy Oszczędności przy ul. Filtrowej 68, w którym Antoni Chruściel ps. „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
  • Co roku w Warszawie 1 sierpnia o godz. 17.00 włączane są syreny. Autobusy, tramwaje, wiele aut i przechodniów zatrzymuje się, a pod pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczynają się uroczystości rocznicowe.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE