Nowa jednostka wojskowa koło Koszalina. Postawiono jej specjalne zadanie!

2021-04-07 15:53 Bogdan Stech PAP
Nowa jednostka wojskowa koło Koszalina. Postawiono jej specjalne zadanie
Autor: DWOT Nowa jednostka wojskowa koło Koszalina. Postawiono jej specjalne zadanie

Rozpoczął się nabór do drugiego batalionu lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – poinformował PAP rzecznik brygady. Terytorialsi będą stacjonować w Trzebiatowie i odpowiadać za 185-kilometrowy pas wybrzeża. "Stałym miejscem dyslokacji tego pododdziału będzie kompleks koszarowy przy ul. Zagórskiej w Trzebiatowie, w powiecie gryfickim. Rejonem, za który odpowiadać będzie 142 batalion lekkiej piechoty jest cały pas wybrzeża o długości 185 km, należący do województwa zachodniopomorskiego – od Świnoujścia przez Kołobrzeg i Koszalin aż po Sławno" – poinformował PAP w środę rzecznik 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej Marcin Górka.

W koszarach w Trzebiatowie ma docelowo stacjonować kilkuset żołnierzy WOT. "Sądząc po dużym zainteresowaniu ze strony uczniów ostatnich klas szkół średnich na terenie powiatów nadmorskich, o wyniki rekrutacji można być spokojnym. Przed młodymi ludźmi, chcącymi związać swoje życie ze służbą wojskową otwierają się nowe możliwości: realizacja pasji, a przy tym atrakcyjny system szkoleń, które dają kompetencje zarówno w wojsku, jak i życiu cywilnym" – powiedział zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan.

Dowództwo wskazuje też, że cała zachodniopomorska brygada, a szczególnie 142 batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie będzie realizować szkolenia "przeciwdesantowe" w pasie nadmorskim; trzebiatowskiemu pododdziałowi ma to dać szczególną specjalizację - podkreśla PAP.

Prawdziwi superbohaterowie. Kampania Wojsk Obrony Terytorialnej

"Jednostka stacjonować będzie nad morzem, zatem naturalne jest to, że specjalizować będzie się w działaniach związanych z obroną wybrzeża. W szkoleniach tych będziemy współpracować z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, która stacjonuje zresztą w tych samych koszarach w Trzebiatowie" – wyjaśnił w rozmowie z PAP ppłk Radwan.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 r. Jej dowództwo, sztab oraz kompanie: dowodzenia, logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego mieszczą się w Szczecinie-Podjuchach. Wiosną 2020 r. powstał jej pierwszy batalion lekkiej piechoty – 141 blp w Choszcznie. Trzeci batalion lekkiej piechoty ma zostać powołany w Wałczu.

Jak przekazał Górka, brygada liczy obecnie ponad 600 żołnierzy-ochotników.

Żołnierzem WOT może zostać każdy Polak, który ukończył 18. rok życia i jest niekarany. Żołnierz, po ukończeniu przeszkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej bierze udział w obowiązkowych, weekendowych szkoleniach raz w miesiącu.