Tajemnicza paczka z Serbii

Przesyłka była lekka jak piórko. Zachodniopomorscy celnicy postanowili zajrzeć do środka

2022-08-16 11:08

To była wyjątkowo lekka przesyłka. Jak przysłowiowe "piórko". Dlatego też paczka nadana w Serbii zwróciła uwagę celników. Podejrzenia co do zawartości przesyłki okazały się uzasadnione. Były to bowiem pióra drapieżnych ptaków, zagrożonych wyginięciem.

Na początku sierpnia funkcjonariusze z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej w Szczecinie skontrolowali paczkę nadaną w Serbii, która miała trafić do odbiorcy w Koszalinie. Przesyłka miała kształt dość długiej tuby i była bardzo lekka.

- Okazało się, że zawiera ona kilka ptasich piór o długości kilkudziesięciu centymetrów - mówi Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Koordynator ds. CITES z KAS (ochrona roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem) potwierdził, że są to pióra ptaków drapieżnych i należą do: sępa płowego (Gyps fulvus), orłosępa brodatego (Gypaetus barbatus) i kondora wielkiego (Vultur gryphus). Wszystkie te gatunki są wpisane na listę gatunków CITES najbardziej zagrożonych wyginięciem (grupa A).

Czytaj też: Brutalny atak na plaży w Cieszynie. Agresywny mężczyzna uderzył ratownika

Długa lista zagrożonych gatunków

Dzisiaj zwierzęta giną tysiącami, zabijane na potrzeby ruchu turystycznego, który doprowadził do zagrożenia ich istnienia. Pozyskiwane są z naturalnego środowiska, ponieważ jest to najprostsza i najtańsza forma czerpania korzyści. Na specjalną listę gatunków zagrożonych wyginięciem wpisanych jest około 30 tysięcy roślin i zwierząt, z czego około 10 tysięcy to zwierzęta.

Dlatego na terenie Unii Europejskiej (UE) wprowadzono ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z okazów roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencja Waszyngtońska - CITES). Postanowienia Konwencji Waszyngtońskiej od 1 maja 2004 r. są realizowane na podstawie rozporządzeń UE. Konwencja przypisuje dane gatunki do czterech grup, z których grypa A to gatunki najbardziej zagrożone wyginięciem. Zezwolenia na ich przywóz wydaje się sporadycznie, a obrót nimi jest pod ścisłą kontrolą. Grupa B obejmuje gatunki, które nie są tak zagrożone jak te z grupy A, ale mogą stać się takimi, jeżeli ich obrót nie będzie kontrolowany. Grupa C to gatunki zgłoszone przez poszczególne kraje do objęcia ochroną. A grupa D to gatunki, których przywóz musi być rejestrowany. W tym przypadku wystarczy jedynie wypełnić zawiadomienie o przywozie (zgłoszenie importu). Robi to osoba, która przywozi okaz.

Skóra bobra, czaszka krokodyla...

Przesyłki pocztowe stanowią spore wyzwanie pod kątem oceny ich zawartości. Zawartość kontrolowanych przesyłek jest bardzo różnorodna co wymaga od funkcjonariuszy szerokiej wiedzy z wielu dziedzin.

- Nasi funkcjonariusze z „Poczty” już niejednokrotnie wykazali się ogromną czujnością - dodaje Małgorzata Brzoza. - Przedmiotem ich citesowych zatrzymań były m.in.: farmaceutyki zawierające w swoim składzie sproszkowanego konika morskiego, kawałki skór: warana, strusia, bobra, czaszka krokodyla.

Czytaj też: Nowy milioner w Szczecinie! Wydał grosze, zgarnął fortunę!

Sonda
Czy przemycałeś coś kiedyś przez granicę?
Spektakularna akcja celników. Zlikwidowali jaskinię hazardu na Turzynie
Nasi Partnerzy polecają