Ta akcja wyciska łzy wzruszenia. Ogromne serce studentów Politechniki Koszalińskiej!

i

Autor: materiały prasowe Ta akcja wyciska łzy wzruszenia. Ogromne serce studentów Politechniki Koszalińskiej!

Ta akcja wyciska łzy wzruszenia. Ogromne serce studentów Politechniki Koszalińskiej!

2021-03-23 10:04

Dzięki zaangażowaniu studentów i władz Wydziału Humanistycznego (WH) Politechniki Koszalińskiej, a także dzięki wsparciu Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej studentka Anglistyki będzie mogła kupić specjalistyczny wózek dla niepełnosprawnych. Akcja się nie kończy. Teraz studenci zbierają pieniądze na rehabilitację koleżanki. Marzena Lejkowska jest studentką III roku Filologii Angielskiej. Choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Porusza się na wózku mechanicznym napędzanym siłą mięśni. – Na tym wózku docieram na uczelnię i poruszam się po domu studenckim – tłumaczy. Marzeniem studentki był od lat zakup wózka elektrycznego. – Ułatwiłby mi poruszanie: wyjazd na zakupy czy zwykły spacer po mieście – dodaje pani Marzena. Barierą była cena wózka – 20 tysięcy złotych.

Jakiś czas temu studentka postanowiła zgromadzić niezbędną kwotę. Na początku sama prowadziła zbiórkę. Utworzyła konto na stronie zrzutka.pl. Mijały tygodnie, do osiągnięcia celu wciąż jednak było daleko. Wspierające ją koleżanki z wydziału – Monika Karbowska i Natalia Waczkowska – postanowiły sprawę nagłośnić. W akcję zaangażowała się Rada Studentów Wydziału Humanistycznego i władze Wydziału.

Informacja o zbiórce pieniędzy pojawiła się na profilu facebookowym WH i na profilu Politechniki Koszalińskiej. O sprawie informowała również prasa i regionalna rozgłośnia radiowa.

Akcja nabrała tempa. Zamiar wsparcia zadeklarował też ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Koronawirus w akademikach UTP w Bydgoszczy. Zakażenie u ponad 30 studentów

Inicjatorzy założyli na Facebooku grupę „Pomórzmy Marzenie spełnić marzenie” (grupa ma już blisko 100 członków). Pojawiło się kilka pomysłów. Jednym z nich był pokaz reklam opartych na humorze, który przygotował prodziekan ds. studenckich Wydziału Humanistycznego, dr Piotr Szarszewski. Podczas pokazu zachęcano do przekazywania datków na zakup wózka.

Kolejnym pomysłem była aukcja książek podarowanych przez wykładowców, z której dochód także zasilił konto zbiórki. – Każdy z nas ma sporą bibliotekę. Mamy świadomość, że do niektórych tytułów już nigdy nie zajrzymy. Mogą one jednak zainteresować kogoś zupełnie innego – wyjaśnia inicjator, dr Piotr Szarszewski.

Aukcja książek rozpoczęła się na początku marca. W ubiegłym tygodniu dochód ze sprzedaży przekroczył tysiąc złotych. I kiedy na koncie było już w sumie 11 tysięcy złotych, ksiądz Tomasz Roda poinformował, że Caritas pokryje całą brakującą kwotę. Tym sposobem 20 tysięcy złotych – kwota potrzebna do zakupu wózka – już jest.

- Nie spodziewałam się, że uda się zgromadzić tę kwotę. Tym bardziej nie spodziewałam się, że uda się zrobić to tak szybko. Bardzo dziękuję – mówi wzruszona studentka Anglistyki.

- Publiczna zbiórka i wsparcie Caritasu przyniosły efekt – cieszy się Patrycja Dzierżyńska, przewodnicząca Rady Studentów Wydziału Humanistycznego. – Ale my nie kończymy akcji.

Na aukcję wciąż napływają nowe książki. Inicjatorzy postanowili, że można je będzie przekazywać tak długo, jak wcześniej planowano – do 2 kwietnia br. Sprzedaż potrwa zaś do 9 kwietnia.

- Pieniądze przeznaczymy na rehabilitację Marzeny i jej siostry, która też jest niepełnosprawna – dodaje prodziekan Wydziału Humanistycznego.

Dr Piotr Szarszewski podkreśla wychowawczy walor prowadzonej zbiórki. – Zauważam kilka płaszczyzn tej sprawy. Po pierwsze możemy pomóc, po drugie - możemy zintegrować się wokół realizowanego projektu. Mamy też szansę bliżej się poznać ze studentami – tłumaczy - To wspaniali, młodzi ludzie pełni pomysłów i zaangażowania.

Prodziekan WH przypomina, że w 2019 roku z inicjatywy wykładowców Wydziału Humanistycznego odbyła się podobna akcja. Jej celem była pomoc w zakupie koncentratora tlenu dla chorującej na mukowiscydozę studentki Germanistyki, Jagody Łuczak. Rada Wydziału zaapelowała wówczas do studentów, którzy przygotowywali się do obrony prac licencjackich i magisterskich, by pieniądze, które zamierzali przeznaczyć na zakup kwiatów dla promotorów i recenzentów, wpłacili na konto prowadzonej zbiórki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki