Akcja policji w całej Małopolsce: Co będą sprawdzać?

2019-08-14 7:10 Redakcja
Akcja policji w całej Małopolsce: Co będą sprawdzać?
Autor: Policja

Uwaga kierowcy! W środę na drogach Małopolski policja będzie prowadziła wzmożone kontrole. Ma to związek z ogólnopolską akcją "Prędkość"

W środę, 14 sierpnia policja przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolo-prewencyjne pn. „Prędkość”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń - przypominają funkcjonariusze.

Zaplanowane działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Mundurowi przypominają też, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Apelują również o rozsądek i wzmożoną czujność za kierownicą, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.