Pogoda w Tatrach spłata figla turystom. Śnieg spadnie w środku lata?

i

Autor: MOs810/CC BY-SA 4.0/wikipedia Synoptycy prognozują, że drugi weekend lipca na Rysach spadnie śnieg.

Atak zimy w Tatrach! Na Rysach ma sypać śnieg, a temperatura zmrozi turystów

2022-07-06 15:16

Szykuje się atak zimy w Tatrach! Synoptycy przewidują, że w najbliższy weekend (9-10 lipca) na Rysach spadnie śnieg, a odczuwalna temperatura może wynosić minus 8 stopni Celsjusza! To bardzo niebezpieczne warunki dla turystów, zwłaszcza tych mniej doświadczonych i gorzej przygotowanych do górskich wypraw.

Pogoda w Tatrach spłata figla turystom. Na Rysach w środku lata będzie padał śnieg

Fala upałów w Małopolsce dobiegła już końca, teraz czeka nas ochłodzenie. Szczególnie odczuwalne będzie ono w Tatrach, gdzie turyści muszą być przygotowani na lipcowe opady białego puchu! Jak informuje "Gazeta Krakowska", w najbliższy weekend (9-10 lipca) śnieg z deszczem spodziewany jest na Kasprowym Wierchu, a w jeszcze wyższych partiach gór spadnie sam śnieg. W niedzielę (10 lipca) odczuwalna temperatura na Rysach ma wynosić minus 8 stopni Celsjusza

Takie warunki wymagają od turystów odpowiedniego doświadczenia w korzystaniu ze szlaków oraz posiadania sprzętu ułatwiającego poruszanie się po oblodzonych traktach. Koniecznie jest również zabranie ze sobą odzieży zapewniającej ochronę przed chłodem!

PRZECZYTAJ: Prof. Jan Targosz z AGH zginął od uderzenia w głowę?! Szokująca zbrodnia w Krakowie [NOWE FAKTY]

Atak zimy w Tatrach. W przeszłości dochodziło do tragicznych wypadków

Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z "GK" przypomniał tragiczne wypadki w Tatrach, do których dochodziło w przeszłości podczas gwałtownego ataku zimy. Takie zdarzenia miały miejsce między innymi w 1964 roku na Galerii Gankowej oraz w 1949 roku, podczas wspinaczki na Rumanowy Szczyt.

Wówczas dwóch polskich taterników zaskoczyła radykalna zmiana pogody i spadek temperatury. Mężczyźni rozpoczęli wędrówkę przy słonecznej i ciepłej aurze, a pod koniec dnia spadł śnieg, na co wspinacze nie byli przygotowani. Niestety obaj zginęli. 

ZOBACZ: Slalom totalnie pijanego Ukraińca na małopolskiej drodze. Wiózł 7-letniego syna! [WIDEO]

Sonda
Czy turyści wybierający się w góry powinni mieć wykupione ubezpieczenie?
Slalom totalnie pijanego Ukraińca na małopolskiej drodze. Wiózł 7-letniego syna!
Nasi Partnerzy polecają