Ceny mieszkań w Krakowie. Ekspert nie ma złudzeń: Taniej nie będzie

i

Autor: Gerd Altmann/cc0/pixabay Ceny mieszkań w Krakowie ustabilizowały się na poziomie 13 tys. zł za metr kwadratowy. Na spadki w najbliższym czasie nie ma co liczyć.

Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?

Mieszkania w Krakowie przestały drożeć. Ekspert wyjaśnia, skąd się wzięły takie ceny

2022-08-08 7:55

Ceny mieszkań w Krakowie przestały rosnąć, jednak cytowany przez PAP Piotr Krochmal, ekspert rynku nieruchomości nie ma dobrych informacji dla osób, które marzą o zakupie nieruchomości. Uważa on, że w najbliższym czasie nie możemy spodziewać się spadków cen, a jedynie stabilizacji na poziomie 13 tysięcy złotych za metr kwadratowych. Wpływ mają na to koszty materiałów budowlanych oraz rosnące zarobki budowlańców.

Ceny mieszkań w Krakowie. Stabilizacja na rynku nieruchomości. "Taniej nie będzie"

Mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie przestały drożeć, jednak ich cena ustabilizowała się na bardzo wysokim poziomie. Co więcej - jak donosi PAP - trudno spodziewać się, by w najbliższym czasie doszło do spadku cen. Jak wyliczył cytowany przez PAP Piotr Krochmal, doradca rynku nieruchomości, koszt wybudowania metra kwadratowego mieszkania w Krakowie przez generalnego wykonawcę przekracza 8 tys. zł, do tego dochodzi cena działki sięgająca w przeliczeniu na metr kw. mieszkania około 3 tys. zł, a także marża dewelopera. Daje to ostatecznie średnią cenę ok. 13 tys. zł za metr kwadratowy.

PRZECZYTAJ: Kraków. Zaskakujący pomysł dewelopera. Mieszkania "wrastają" w stację benzynową

Według Piotr Krochmala, w najbliższym czasie spadek cen mieszkań w Krakowie jest mało prawdopodobny, ze względu na wysokie koszty materiałów budowlanych oraz robocizny. Presję kosztową wywierają również rosnące ceny energii, koniecznej do wytworzenia materiałów budowlanych. Z informacji PAP wynika, że w Krakowie większość transakcji na rynku nieruchomości odbywa się za gotówkę i ma charakter inwestycyjny.

- Deweloperzy nie podnoszą już cen na swoich inwestycjach, co miało miejsce jeszcze rok temu, kiedy w miarę wyprzedaży posiadanych lokali firmy podnosiły ceny za nie. Jednak inwestycje wchodzące na rynek są już po bardzo wysokich cenach, uwzględniających wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów wykonania, w tym robocizny. (...) Byłoby naiwnością myśleć, że płace i ceny materiałów w branży budowlanej zaczną spadać. Może być tylko gorzej, bo wciąż rosną ceny np. energii, która jest niezbędna do wyprodukowania materiałów budowlanych. Liczenie na to, że deweloperzy będą obniżać ceny jest po prostu złudne - powiedział PAP Piotr Krochmal, doradca rynku nieruchomości.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?
Chorwacja. Wypadek polskiego autokaru. Ksiądz Leszek: Ci z tyłu przygnietli tych, którzy byli z przodu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki