Czerwona strefa Kraków

i

Autor: TGO, archiwum se.pl Czerwona strefa Kraków

CZERWONA STREFA: Kraków i pół Małopolski z ogromnymi restrykcjami? To już niemal pewne

2020-10-12 12:39

Czerwona strefa obejmie Kraków, Nowy Sącz i aż 11 małopolskich powiatów? To bardzo prawdopodobne. Już w najbliższy czwartek, 15 października, Ministerstwo Zdrowia zaktualizuje listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami związanymi z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Jak wynika z wyliczeń Super Expressu, do strefy czerwonej może trafić ponad połowa z 22 powiatów w województwie małopolskim.

Czerwona strefa. Które powiaty trafią na listę?

Czerwona strefa obowiązuje od soboty, 10 października, w 38 powiatach w całej Polsce. W województwie małopolskim zaostrzony reżim sanitarny wprowadzono w powiatach: limanowskim, myślenickim, nowotarskim, suskim oraz tatrzańskim. Z kolei w całym kraju, w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, wprowadzono zasady obowiązujące dotychczas w strefie żółtej.

>>> Małopolska zasypana ŚNIEGIEM. Drogi są białe i śliskie [ZDJĘCIA] <<<

Jak wynika z naszych wyliczeń, od kolejnej soboty lista stref czerwonych w Małopolsce może się znacząco powiększyć. Przypomnijmy, że jeżeli liczba zakażeń przekroczy 12 na 10 tysięcy mieszkańców - powiat kwalifikowany jest do strefy czerwonej. Według danych na poniedziałek (12.10.2020) wskaźnik ten przekroczony jest w:

  1. Krakowie
  2. Nowym Sączu
  3. pow. chrzanowskim
  4. pow. limanowskim
  5. pow. miechowskim
  6. pow. myślenickim
  7. pow. nowotarskim
  8. pow. olkuskim
  9. pow. oświęcimskim
  10. pow. suskim
  11. pow. tatrzańskim
  12. pow. wadowickim
  13. pow. wielickim

Ostateczną decyzję w sprawie wprowadzenia czerwonych stref Ministerstwo Zdrowia podejmie w czwartek.

Czerwona strefa: jakie obostrzenia?

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej-  co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Imprezy okolicznościowe (chrzciny, wesela itd.) -  obowiązuje limit osób. W strefie czerwonej – 50 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne - w strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.

Zgromadzenia - ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Super Raport 12.10 (Goście: Piotr Müller - rzecznik prasowy rządu, PiS oraz Krzysztof Gawkowski - Lewica)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki