Majówka 2022: Czy 1 i 3 maja trzeba iść do kościoła?

i

Autor: kisistvan77/cc0/pixabay Sprawdzamy, czy święta majowe są świętami kościelnymi.

Czy 3 maja trzeba iść do kościoła? To święto kościelne i państwowe oraz dzień wolny od pracy. To musisz wiedzieć o 3 maja 2022

2022-05-03 9:25

Już 3 maja 2022 obchodzimy aż dwa święta: kościelne i państwowe. Wtorek, 3 maja, to Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zgodnie z prawem jest to dzień wolny od pracy, ale czy jednocześnie jest to święto nakazane w kościele katolickim? Sprawdzamy, czy 3 maja trzeba iść do kościoła.

3 maja: święto kościelne i państwowe

Majówka 2022 rozpoczęła się już 29 kwietnia po południu i potrwa aż do wtorku, 3 maja włącznie. Potem większość z nas wróci już do pracy. Kalendarz dni świątecznych w majówkę 2022 przedstawia się następująco:

  • 1 maja - Święto Pracy
  • 2 maja - Święto Flagi
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

A czy powyższe dni są świętami kościelnymi i czy w związku z tym 1 i 3 maja trzeba iść do kościoła? Na to pytanie można odpowiedzieć analizując przepisy prawa kanonicznego. Szczegóły poniżej.

PRZECZYTAJ: W niedzielę Derby Krakowa. Planowany jest przemarsz kibiców. "Policja będzie dokładnie monitorować"

Wśród świąt nakazanych kodeks prawa kanonicznego wymienia: wszystkie niedziele, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), Uroczystość św. Józefa (19 marca), Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (święto ruchome obchodzone 40 dni po Wielkanocy), Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) (święto ruchome obchodzone w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy – 60 dni po Niedzieli Zmartwychwstania), Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada), Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia), Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia). W tym gronie nie ma więc świąt majowych. 

1 maja Kościół obchodzi święto św. Józefa Rzemieślnika, jednak nie jest to święto nakazane i co do zasady nie trzeba tego dnia uczestniczyć we mszy św. Nie zapomnijmy jednak, że w tym roku 1 maja wypada w niedzielę, a każdy katolik ma obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy św. (kanon 1247 kodeksu prawa kanonicznego), dlatego akurat w tym roku 1 maja katolicy muszą iść do kościoła. Warto wspomnieć, że kanon 1248 zezwala wiernym na uczestnictwo we mszy św. w niedzielę lub w sobotę wieczorem. W obu przypadkach spełniony jest obowiązek wynikający z przepisów prawa kanonicznego. 

Czy 3 maja trzeba iść do kościoła?

Z kolei 3 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nie ma jej w wykazie świąt nakazanych kodeksu prawa kanonicznego, ale Stolica Apostolska umożliwiła krajowym episkopatom dokonywanie zmian w liście świąt nakazanych, tak by była ona dopasowana do lokalnych zwyczajów i pobożności. W przypadku uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, już w 1920 roku papież Benedykt XV zgodził się na prośbę polskiego episkopatu i ustanowił ten dzień świętem w Polsce. 3 maja katolicy w naszym kraju mają więc obowiązek uczestniczenia we mszy św.

ZOBACZ: Horror w Krakowie! Nożownik biegał po mieście i zaczepiał ludzi. Kobieta trafiła do szpitala

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?
Hejt na Tarnów z powodu parasolek. Internautom nie spodobały się kolory

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki