Czy będzie w tym roku kolęda w Krakowie? Koronawirus uderzy w budżet Kościoła?

2020-11-20 12:35 Oskar Nawalany
Czy będzie w tym roku kolęda w Krakowie?
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Czy będzie w tym roku kolęda w Krakowie?

Wielu mieszkańców Krakowa zadaje sobie pytanie, czy po tegorocznych świętach Bożego Narodzenia będziemy mieli do czynienia z kolędą. Pandemia koronawirusa sprawiła, że to, co przez wiele lat było czymś oczywistym, przestało takim być. Zamkniętych zostało wiele istotnych obszarów gospodarczych i choć polski rząd z pobudek PR-owych unika używania słowa “lockdown”, w praktyce go wprowadził. Czy stanowiący większość mieszkańców Polski katolicy będą mogli zatem gościć w tym roku księdza po kolędzie, czyli podczas wizyty duszpasterskiej? Sprawdźmy, jak sytuacja ta będzie prawdopodobnie wyglądać w Krakowie.

Kolęda w dobie pandemii koronawirusa

- W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie organizujemy w tym roku 2020/2021 odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie - napisał na Twitterze bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki. Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej tej diecezji dowiadujemy się, że kolęda zostaje przeniesiona "na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne. Czas ten zostanie podany do wiadomości przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego" - dodano. 

Kolęda - biskupi odwołują wizyty duszpasterskie

Decyzja odnośnie do kolędy została podjęta również w Archidiecezji Poznańskiej. Arcybiskup Stanisław Gądecki napisał w swoim dekrecie: "Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian". 

Zamiast wizyty po kolędzie pogadanka

"Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej" - napisał w dalszej części dekretu abp Gądecki. 

Kolęda w Krakowie

Archidiecezja Krakowska nie podjęła jeszcze decyzji odnośnie do kolędy. Niebawem powinniśmy jednak poznać stanowisko krakowskiej kurii. - Ta kwestia jest rozważana, zastanawiamy się i końcem listopada powinna pojawić się jakaś informacja w tej sprawie - powiedział rzecznik prasowy krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski w rozmowie z portalem krakow.naszemiasto.pl. 

Kraków: protest przeciwko kard. Dziwiszowi