Gerlach

i

Autor: fot. Jozef Kotulič / wikimedia commons

Ratownicy TOPR uratowali Czechów

Dramatyczna walka o życie turystów w Tatrach. "Głęboka hipotermia i odmrożenia kończyn"

2022-09-19 11:12

Ratownicy TOPR uratowali dwoje czeskich turystów, którzy utknęli pod Gerlachem. Przeprowadzona w bardzo trudnych warunkach akcja ratownicza zakończyła się transportem wspinaczy do zakopiańskiego szpitala. Pomoc dla nich przyszła w ostatnim momencie. Ze względu na odmrożenia kończyn i głęboką hipotermię, Czesi znajdowali się w stanie zagrażającym życiu.

Czesi uratowani przez ratowników TOPR. Turyści byli skrajnie wychłodzeni i mieli odmrożenia kończyn

Bardzo trudna akcja ratowników TOPR pod Gerlachem, zakończyła się odnalezieniem dwójki czeskich turystów i przetransportowaniem ich do szpitala w Zakopanem. Turyści utknęli w masywie Zadniego Gerlacha i spędzili tam noc z soboty na niedzielę (17/18 września). Nazajutrz, około godz. 8.00 rano ratownicy TOPR otrzymali od kolegów z Horskiej Zachrannej Słuzby prośbę o pomoc w przeprowadzeniu ewakuacji. Wykorzystując chwilową poprawę pogody, w miejsce zdarzenia przetransportowano śmigłowcem trzech toprowców, którym udało się odnaleźć i zabrać na pokład maszyny Czechów znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Turyści mieli objawy głębokiej hipotermii i odmrożone kończyny.

Na szczęście stan wspinaczy poprawił się na tyle szybko, że jeszcze w poniedziałek (19 września) będą oni mogli opuścić szpital. - Kobieta początkowo była w bardzo ciężkim stanie, w głębokiej hipotermii. Temperatura jej ciała wynosiła zaledwie 29 stopni C., ale podczas procesu w ogrzewania i leczenia, jej stan zdrowia się ustabilizował. Była wydolna krążeniowo i oddechowo. Temperatura jej ciała wzrosła i teraz jest w ogólnym stanie dobrym – powiedziała PAP Małgorzata Czaplińska, dyrektor do spraw lecznictwa szpitala im. Chałubińskiego w Zakopanem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Śmierć 15-letniego motocyklisty pod Nowym Targiem. Zderzył się z osobówką

O krok od tragedii na S3. Kierowca mazdy jechał drogą ekspresową pod prąd

Zimowe warunki w Tatrach. Apel TOPR do turystów

Toprowcy apelują do wybierających się w Tatry turystów o rozsądne planowanie górskich wypraw. W górach panują już zimowe warunki. W Tatrach spadł śnieg, a temperatury w wyższych partiach gór nie przekraczają 0 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach sytuacja pogodowa nie ulegnie poprawie.

Sonda
Czy turyści wybierający się w góry powinni mieć wykupione ubezpieczenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE