DRAMATYCZNY stan powietrza w Krakowie. Ogromne przekroczenie norm!

2020-01-14 9:23 AT
DRAMATYCZNY stan powietrza w Krakowie. Ogromne przekroczenie norm!
Autor: Airly DRAMATYCZNY stan powietrza w Krakowie. Ogromne przekroczenie norm!

Smog znowu daje o sobie znać! Stan powietrza w Krakowie jest dramatyczny, a poziom pyłów zawieszonych kilkukrotnie przekracza dopuszczalną normę. Krakowianie powinni unikać dłuższych spacerów, albo korzystać z masek antysmogowych.

We wtorek (14 stycznia) w Krakowie powietrze nie nadaje się do oddychania. Poziom pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 przekracza 500% dopuszczalnej normy. Dramatyczna sytuacja dotyczy właściwie całego miasta oraz okolicznych miejscowości.

Zostały wydane zalecenia dotyczące ograniczenia aktywności na zewnątrz. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób starszych oraz chorych na choroby układu oddechowego. Ośrodki zdrowia powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej liczby nagłych przypadków.

Jak pyły zawieszone wpływają na zdrowie? 

Wdychanie pyłów zawieszonych jest szkodliwe dla zdrowia. Substancje w nich zawarte mogą nawet powodować powstawanie zmian nowotworowych. Największe spustoszenie sieją jednak w układzie oddychania i układzie krążenia. Według szacunków w Polsce co roku około 45 tysięcy osób umiera przez zanieczyszczone powietrze.