Fala mrozu nadciąga do Małopolski! Na Podhalu nawet -15 st. Celsjusza

i

Autor: brogers/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Fala mrozu nadciąga do Małopolski! Na Podhalu nawet -15 st. Celsjusza

2022-03-10 11:42

Polska znalazła się pod wpływem wyżu Noe, który dotarł do nas znad Rosji. Już w nocy ze środy na czwartek (9/10 marca) można było odczuć mocne ochłodzenie, a będzie jeszcze gorzej! Synoptycy IMGW prognozują, że w trakcie kolejnej nocy termometry pokażą dwucyfrowe wartości poniżej zera. Fala mrozów najmocniej będzie odczuwalna na Podhalu.

Fala mrozu nadciąga do Małopolski! Na Podhalu nawet -15 st. Celsjusza

Do Polski znad Rosji dotarł wyż Noe. Masy chłodnego i suchego powietrza powodują znaczne obniżenie temperatury, a fala mrozów najdotkliwiej będzie odczuwalna w nocy z czwartku na piątek (10/11 marca). Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, w trakcie najbliższej nocy temperatura na Podhalu może spaść nawet do -15 st. Celsjusza. Są jednak też dobre informacje. Wyżowa aura będzie się charakteryzowała brakiem zachmurzeń i co za tym idzie, dużym nasłonecznieniem. To z kolei sprawi, że ochłodzenie w trakcie dnia nie będzie tak mocno odczuwalne, jak po zmroku. 

Mieszkańcom Małopolski nie będzie również doskwierał silny wiatr. Jego podmuchy będą tylko minimalne i nie będą potęgować uczucia chłodu. Fala mrozów spowodowana wyżem Noe szybko opuści Polskę. Znaczące ocieplenie nastąpi już w weekend, a w przyszłym tygodniu słupki rtęci w termometrach mają w trakcie dnia pokazywać powyżej 10 st. Celsjusza.

PRZECZYTAJ: Brakuje miejsc dla uchodźców i pieniędzy. Coraz gorsza sytuacja w Krakowie

- W czwartek będzie słonecznie na przeważającym obszarze kraju. Tylko na krańcach południowo-wschodnich i w Karpatach mogą pojawić się chmury, z których może poprószyć śnieg. Nad Polskę będzie napływało chłodne, suche powietrze - powiedziała Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB.

ZOBACZ: Nieczynną galerię w Krakowie zamienią na dom dla uchodźców z Ukrainy. Zamieszka tam 300 osób

Sonda
Czy sprawdzasz na bieżąco ostrzeżenia IMGW?
Dzieci z ukraińskich domów dziecka zakwaterowane w Hotelu Witek w Krakowie