Fałszywe szczepienia na COVID-19 w Zabierzowie. Ważne oświadczenie NFZ

2021-11-26 13:27
Fałszywe szczepienia na COVID-19 w Zabierzowie. Ważne oświadczenie NFZ
Autor: LuAnn Hunt/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Narodowy Fundusz Zdrowia odniósł się do materiału Faktów TVN, w którym ujawniono proceder fikcyjnych szczepień na COVID-19 w Zabierzowie i wystawiania za pieniądze fałszywych certyfikatów szczepień. Z oświadczenia NFZ wynika, że podkrakowska placówka nigdy nie uczestniczyła w Narodowym Programie Szczepień oraz nie figuruje w wykazie realizatorów programu.

Fałszywe szczepienia na COVID-19 w Zabierzowie. Oświadczenie NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zareagował na dziennikarską prowokację, podczas której ujawniono, że w klinice Zabierzowie są wykonywane fikcyjne szczepienia przeciw COVID-19 i za pieniądze wystawia się fałszywe certyfikaty szczepień. Reporterka Faktów TVN za 900 złotych zdobyła poświadczający nieprawdę certyfikat, mimo że w rzeczywistości nie została zaszczepiona. W wydanym oświadczeniu NFZ poinformował, że klinika w Zabierzowie nigdy nie uczestniczyła w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Placówka nie figuruje również w wykazie realizatorów programu. Równocześnie NFZ zdradził, że do tej pory wpłynęło do niego kilkanaście sygnałów dotyczących  handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszowania dokumentacji medycznej. Wszystkie takie zgłoszenia są weryfikowane przez pracowników NFZ, a w przypadkach potwierdzenia niepokojących sygnałów, sprawy są zgłaszane organom ścigania. Fałszowanie dokumentacji medycznej, w tym przypadku karty szczepień oraz przyjmowanie korzyści majątkowej lub osobistej za wystawienie fałszywego certyfikatu szczepień jest przestępstwem i podlega odpowiedzialności karnej. Poniżej pełna treść oświadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia.

PRZECZYTAJ: Joanna Felczak nie żyje. Wyniki badań DNA nie pozostawiają złudzeń

- Nawiązując do medialnych doniesień, informujemy że Centrum Medyczne w Zabierzowie, o którym mowa w materiale Faktów TVN z 24 listopada 2021, nigdy nie wykonywało szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Nie figuruje również w wykazie realizatorów programu. Do tej pory do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło kilkanaście sygnałów dotyczących handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszowania dokumentacji medycznej. Wszystkie takie zgłoszenia są weryfikowane przez specjalny zespół analityczny NFZ i przekazywane policji. NFZ ściśle współpracuje w tej kwestii z organami ścigania. Już po pierwszych sygnałach, które wpłynęły do NFZ, Fundusz przesłał pismo do wszystkich punktów szczepień z informacją o sankcjach karnych grożących za fałszowanie dokumentacji medycznej, w tym przypadku karty szczepień, oraz za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej przez pracowników punktów. Poinformował również o konieczności zgłaszania takich przypadków właściwym służbom. Należy stanowczo podkreślić, że takie działanie, po pierwsze zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się koronawirusa, po drugie — jest przestępstwem i prowadzi do odpowiedzialności karnej - czytamy w oświadczeniu Narodowego Funduszu Zdrowia.

ZOBACZ: Kraków. Zmasowane kontrole w galeriach handlowych. Za co wlepiają mandaty?

Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?
Nielegalne paszporty covidowe. Kolejne osoby zatrzymane
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE