Małopolska w epicentrum frontu burzowego. IMGW wprowadziło pomarańczowy alert

i

Autor: jplenio/cc0/pixabay W czwartek (9 czerwca) po południu przez całą Małopolskę przetoczy się front burzowy / zdjęcie ilustracyjne.

Front burzowy w Małopolsce. Turyści w Tatrach zmokną do suchej nitki. Gdzie jest burza? [RADAR BURZ 10.06.2022]

2022-06-10 9:10

Piątek (10 czerwca) będzie kolejnym burzowym dniem w Małopolsce. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, groźne zjawiska wystąpią od godzin południowych do późnych godzin wieczornych. Południowe powiaty województwa są objęte pomarańczowym alertem pogodowym IMGW. Prognozę powinni wziąć pod uwagę zwłaszcza turyści przebywający w Tatrach!

Front burzowy w Małopolsce. Turyści w Tatrach zmokną do suchej nitki

W piątek (10 czerwca) burze będą występować w pasie obejmującym wschodnią część Polski. Front burzowy przejdzie przez fragment naszego kraju ciągnący się od Podlasia po Tatry i Beskidy. To właśnie w górach burze pojawią się najszybciej. Synoptycy IMGW przewidują, że w Tatrach i Beskidach zagrzmi już w godzinach południowych. Kulminacja burz spodziewana jest po południu. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia frontu burzowego będą intensywne opady deszczu, miejscami do 25-40 mm/h oraz opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru jest dzisiaj ograniczone, nie powinny przekraczać one 65-70 km/h.

Na południu Małopolski IMGW wprowadziło pomarańczowy alert pogodowy związany z burzami. Obowiązuje on w piątek (10 czerwca), od godz. 12.00 do godz. godz. 23.00. Alertem są objęte powiaty: tatrzański, nowotarski, nowosądecki, gorlicki oraz miasto Nowy Sącz.

PRZECZYTAJ: Plaga kradzieży w Krakowie. Złodziej schował się pod podłogą

- Dzisiaj burze występować będą we wschodniej połowie kraju, ale najsilniejsze możliwe są w pasie od Podlasia, przez Lubelszczyznę, po Karpaty. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, miejscami do 25-40 mm/h oraz opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Nad Polską nadal zalega rozmywający się front atmosferyczny, a po jego wschodniej stronie ciepła, niestabilna i wilgotna masa powietrza. Na wschodzie i południu już od godzin południowych należy spodziewać się rozwoju izolowanej, głębokiej konwekcji. Dodatkowo rozwój burz wspomagać będzie liniowa konwergencja wiatru w dolnej troposferze. Burze przyjmować będą postać mocno uwodnionych, wolno przemieszczających się komórek. Nie można wykluczyć powstania układu wielokomórkowego, który przynieść może znaczne sumy opadów. Miejscami padał będzie też grad. Ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru jest dziś ograniczone, nie powinny przekraczać one 65-70 km/h. Największe natężenie zjawisk prognozowane jest na godziny popołudniowe, ale pierwsze burze w Tatrach i Beskidach oraz na krańcach wschodnich mogą pojawić się już około południa. Słabe burze możliwe są także w strefie frontu, który stopniowo będzie rozmywał się i przesuwał na wschód. Mogą tam wystąpić słabe burze, głównie rano i przed południem, a opady w ich zasięgu nie przekroczą 10-15 mm - wyjaśniają synoptycy IMGW.

Gdzie jest burza? Mapa burz, radar burz

Nowoczesne narzędzia meteorologiczne pozwalają nie tylko sprawdzić, gdzie jest teraz burza, ale umożliwiają też sprawdzenie prognozy burz na najbliższe godziny. Na poniższej mapie sprawdź, czy będzie burza w ciągu najbliższych 12 godzin. Czy będzie burza?

ZOBACZ: Tragedia przy zaporze w Czorsztynie! Na ratunek dla młodej kobiety było już za późno

Sonda
Czy sprawdzasz regularnie ostrzeżenia IMGW?
Policja zatrzymała poszukiwanego listem gończym 27-latka. To brat zabójcy z Nowego Światu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany