Praca 2020

i

Autor: Materiały prasowe

Gdzie znajdziesz pracę w Krakowie i Małopolsce? Tysiące zamkniętych i nowopowstałych firm

2021-03-14 19:40

W Małopolsce zawieszonych jest już aż 47 900 firm, z czego jedna trzecia (15,6 tys.) w Krakowie. Tylko w ostatnim miesiącu przybyło w regionie 1616 zawieszonych, w tym 556 w stolicy Małopolski i 153 w powiecie krakowskim. Ponadto ponad 2 tysiące podmiotów (w tym 679 w Krakowie) całkowicie zakończyło działalność. Z drugiej strony równocześnie o 2746 powiększyła się liczba podmiotów nowo zarejestrowanych; prawie połowa z nich wystartowała w Krakowie lub okolicach. Zamykają się przedsiębiorstwa działające w branżach dotkniętych pandemią, jak gastronomia, turystyka, organizacja eventów, część usług oraz hotele, a nowe powstają głównie w tzw. nowych biznesach, związanych z technologią, które mogą funkcjonować w systemie pracy zdalnej.

Z danych krakowskiego Urzędu Statystycznego wynika, że Kraków pozostaje niekwestionowaną stolicą małopolskiej przedsiębiorczości: na 1000 mieszkańców przypada tu aż 150 firm. Równie efektownie wygląda to jedynie w powiecie tatrzańskim, ale tam wśród pracodawców dominują zdecydowanie mikrofirmy prowadzone przez osoby fizyczne, a pod Wawelem większość ludzi pracuje w firmach dużych lub średnich. Podium małopolskiej przedsiębiorczości zamyka Nowy Sącz (ponad 135 firm na tysiąc mieszkańców), ale depczą mu po piętach powiaty: krakowski oraz wielicki.

Zobacz: Kraków: DRASTYCZNE wideo z potrącenia kobiety na hulajnodze! Sprawca trafił w ręce policji

Pandemia koronawirusa sprawiła, że tysiące firm musiało zawiesić działalność. Poza Krakowem (15 646 zawieszonych, czyli ponad 10 proc. zarejestrowanych) najwięcej jest ich w powiatach: krakowskim (4125), nowotarskim (2661), nowosądeckim (ziemskim – 2417), tatrzańskim (1991), wielickim (1891) i tarnowskim (1862). Największy nominalnie przyrost liczby zawieszonych podmiotów GUS zaobserwował w ostatnim miesiącu w Krakowie (556) oraz powiatach: krakowskim (153), nowotarskim (91), nowosądeckim (83) i tarnowskim (79).

Zobacz: Dziwisz odpowie za pedofilię w Kościele?! Sprawą zajmie się krakowska prokuratura

Z drugiej strony na niespotykaną od lat skalę rośnie zatrudnienie w branżach takich jak informacja i komunikacja (o 8,4 proc. rok do roku) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 6,2 proc.). Więcej ludzi pracuje też w małopolskim segmencie dostaw wody i gospodarce odpadami. Bardzo stabilne jest zatrudnienie w przemyśle, budownictwie, transporcie (ale tu rozwija się transport towarów, natomiast zwija przewóz osób), oraz logistyce i magazynach.

Zobacz: Program Senior Plus w Małopolsce. Wojewoda przewiduje jedenastokrotny wzrost

Z dramatycznymi spadkami liczby zatrudnionych mamy natomiast do czynienia w branżach hotelarskiej, turystycznej i gastronomicznej: z pracą musiał się pożegnać co czwarty zatrudniony w tych sektorach mieszkaniec Małopolski. Redukcja objęły także administrowanie i działalność wspierającą (o 9 proc.), handel (o 5 proc.) oraz obsługę rynku nieruchomości ponad 2 proc.).

Protest kobiet w Krakowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki