Grupa turystów utknęła na Zawracie! Nie posiadali sprzętu

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Kolejna akcja TOPR!

Grupa turystów utknęła na Zawracie! Nie posiadali sprzętu

2022-10-16 20:49

Ratownicy TOPR przy pomocy technik linowych opuścili pięcioosobową grupę turystów, która utknęła w niedzielę (16 października) w rejonie Przełęczy Zawrat w stromym terenie. Turyści telefonicznie poprosili tatrzańskich ratowników o pomoc, kiedy nie byli w stanie ruszyć się z trudnego terenu.

Grupa turystów utknęła na Zawracie! Nie posiadali sprzętu

Ratownicy bezpiecznie sprowadzili grupę turystów do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. - Turyści nie posiadali odpowiedniego przygotowania ani zimowego wyposażenia. Ciągle przypominamy, że w wysokich partiach Tatr, szczególnie po stronie północnej panują trudne warunki turystyczne. W niektórych miejscach zalega warstwa twardego i zlodowaciałego śniegu, a upadek w takim miejscu może zakończyć się tragicznie – przypominają ratownicy TOPR.

Ratownicy górscy apelują o rozważne planowanie i dobór tras do stosownie do panujących warunków oraz swoich umiejętności. Odradzają również rezygnację z samotnych wyjść na wysokogórskie szlaki.

Tragedia w Tatrach. Nie żyje poszukiwany mężczyzna

W niedzielę, 16 października w godzina rannych ratownicy przetransportowali do Zakopanego ciało 38-letniego turysty, który dzień wcześniej samotnie wybrał się na wyprawę w rejon Przełęczy Pod Chłopkiem. Jeszcze w sobotę (15 października) w godzinach wieczornych sześcioosobowa grupa ratowników wyposażona w drony oraz urządzenie do namierzania telefonów komórkowych rozpoczęła poszukiwania mężczyzny. Po kilku godzinach odnaleziono ciało poszukiwanego w Mięguszowieckim Kotle.

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki turystyczne. W ostatnim czasie w górach doszło do serii śmiertelnych wypadków, także w słowackiej części Tatr. Wszystkie te zdarzenia miały podobną przyczynę – niedostosowanie umiejętności do panujących, zimowych warunków i brak odpowiedniego wyposażenia.

Sonda
Też lubicie polskie góry?
ESC Bukowina Tatrzańska 19.08
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany