Alkoholowe rekordy

Ile trzeba wypić, żeby mieć 3,5 promila? Na rekordzistach te liczby nie robią wrażenia

2023-08-12 4:46

Długi weekend to dla wielu osób okazja do spotkań towarzyskich przy alkoholu. Niestety nie wszyscy potrafią zachować umiar i przyjmują dawkę alkoholu, która zagraża ich życiu i zdrowiu. Sprawdzamy, ile trzeba wypić, żeby mieć w organizmie 3,5 promila, co jest już stężeniem bezpośrednio ocierającym się o dawkę uznawaną za śmiertelną.

Ile trzeba wypić, żeby mieć 3,5 promila? Śmiertelna dawka alkoholu

Śmiertelna dawka alkoholu dla przeciętnego człowieka wynosi około 4 promile, co odpowiada 8 gramom czystego alkoholu na kilogram masy ciała. Przy przyjęciu takiej dawki alkoholu pijana osoba zazwyczaj zapada w śpiączkę i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Jako, że w trakcie długiego weekendu wielu Polaków planuje spotkania towarzyskie zakrapiane trunkami, warto sprawdzić, ile można wypić, by nie doprowadzić swojego organizmu do stanu bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Wynik 3,5 promila dorosły mężczyzna osiągnie wypijając około:

  • 14 kieliszków wódki o pojemności 50 ml - łącznie niemal 0,7 litra
  • 9 półlitrowych piw o mocy 6 proc,
  • 11 kieliszków wina (200 ml) o mocy 12 proc. alkoholu

Na stan upojenia alkoholowego wpływa również czas, ponieważ organizmie na bieżąco trawi alkohol. Średnie tempo tego procesu wynosi 0,1–0,15 promila na godzinę. Z tego oczywiście wynika, że osoba która pije wolniej, będzie mogła przyjąć większą ilość trunków.

Alkoholowi rekordziści w Polsce. Szokujące wyniki badań

Tolerancja na alkohol jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy ona między innymi od predyspozycji organizmu czy też cech takich jak wzrost, waga i płeć człowieka. Alkohol jest narkotykiem, wobec czego organizm osoby uzależnionej "przyzwyczaja się" do tej substancji i "domaga się" coraz większych dawek, stąd niektórzy ludzie zdołali przeżyć nawet po przekroczeniu dawki alkoholu uznawanej za śmiertelną. Poniżej lista alkoholowych rekordów odnotowanych w Polsce. Pamiętajmy, żeby nawet w trakcie długiego weekendu nie przesadzać z napojami wyskokowymi i pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Wjechał na przejazd kolejowy na czerwonym
Sonda
Czy pijesz regularnie alkohol?