Kardynał Dziwisz w tarapatach. Papież powołał komisję! Rusza śledztwo w sprawie tuszowania pedofilii

i

Autor: arc. Kardynał Dziwisz w tarapatach. Papież powołał komisję! Rusza śledztwo w sprawie tuszowania pedofilii

Kardynał Dziwisz w tarapatach. Papież powołał komisję! Rusza śledztwo w sprawie tuszowania pedofilii

2021-06-25 13:27

Papież Franciszek powołał specjalną komisję, która zbada zarzuty tuszowania pedofilii. Chodzi o sprawę kardynała Stanisława Dziwisza! Zostanie ona wyjaśniona przez Watykan. Publicysta Tomasz Terlikowski na Twitterze poinformował, że śledztwu przewodzi kardynał Angelo Bagnasco. "Jeździ po Polsce i rozmawia ze świadkami i ofiarami", czytamy.

Kardynał Angelo Bagnasco przewodzi zespołowi, który powołał do życia sam papieża Franciszek. Watykan ma zbadać sprawę kardynała Stanisława Dziwisza i aferę wokół tuszowania przypadków pedofilii wśród księży. Publicysta Tomasz Terlikowski poinformował na Twitterze, że kardynał Bagnasco jeździ po Polsce i rozmawia ze świadkami i ofiarami. "Wiele wskazuje na to, że czeka nas trzęsienie ziemi", czytamy. Takie doniesienia potwierdza ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Watykan prowadzi własne śledztwo. Niedawno ws. pewnego polskiego biskupa składałem zeznania przed komisję z Watykanu, złożoną z obcokrajowców, którzy specjalnie przyjechali do Polski, aby zbadać sprawę. To oznacza, że papież Franciszek traci chyba zaufanie dla władz polskiego episkopatu. A blokowanie przekazania akt kościelnych dla komisji państwowej tylko go w tym utwierdza", napisał na Facebooku. 

Przypomnijmy, że w marcu 2021 roku komisja ds. pedofilii skierowała wniosek o przeprowadzenie śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez niektórych kościelnych hierarchów - w tym kardynała Stanisława Dziwisza. Dużym echem w tej sprawie odbił się też reportaż telewizji TVN24 pt. "Don Stanislao", w którym przedstawiono, jakoby kardynał Dziwisz wiedział o zarzutach wobec księża-pedofila i nic z tym nie zrobił. Wcześniej polska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie kardynała Dziwisza. Wniosek do niej złożył wówczas europoseł Łukasz Kohut. Teraz, jak się okazuje, jego sprawą zainteresował się sam papież Franciszek. 

Protest przed siedzibą kardynała Dziwisza w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE