Kiedy wyniki matur 2022? Gdzie i jak sprawdzić wyniki matury?

2022-05-19 14:39
matura, egzamin maturalny
Autor: Katarzyna Zaremba/SUPER EXPRESS (3) matura, egzamin maturalny

Wyniki matur 2022. Większość absolwentów szkół średnich maturalny maraton ma już za sobą. Emocje już opadły, ale to nie koniec nerwów związanych z maturą. Uczniów czeka jeszcze ogłoszenie wyników matur. Kiedy to nastąpi? Gdzie i jak sprawdzić wyniki matury? Przeczytajcie.

Wyniki matur 2022

4 maja 2022 r. do matury przystąpiło blisko 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Większość z nich rozpoczęło już wakacje, ale to nie koniec emocji, a także nerwów, związanych z egzaminami. Uczniów czeka jeszcze ogłoszenie wyników.

ZOBACZ TEŻ: Matura poprawkowa 2022. Kiedy są poprawki matur? [HARMONOGRAM CKE]

Przypomnijmy, że maturzyści musieli przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Ponadto każdy z abiturientów musiał zdawać obowiązkowo jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym z przedmiotu dodatkowego. Do wyboru były: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Matura 2022: sesja dodatkowa

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1 - 15 czerwca.

Kiedy wyniki matur 2022?

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia, czyli we wtorek 5 lipca 2022 roku, uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki z matury.

Gdzie można sprawdzić wyniki matur?

Maturzyści będą mogli sprawdzić osobiście wyniki w szkole, ale także online. Każdy uczeń dostał indywidualne dane do swojego konta na stronie uruchomionej przez OKE, gdzie będzie mógł się zalogować i sprawdzić jak mu poszło na maturze.

Ile trzeba procent, żeby zdać maturę?

Aby zdać maturę, maturzysta musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Kiedy poprawka matury?

Każdy maturzysta może nie zdać jednego egzaminu obowiązkowego. Jeśli tak się stanie, ma prawo do poprawki, która odbędzie się 23 sierpnia.

Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Matura dla uchodźców z Ukrainy
Sonda
Masz już wakacje?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE