Czarnek: Matury będą trudniejsze

i

Autor: Shutterstock, Sebastian Wielechowski/Super Express Czarnek: Matury będą trudniejsze

Matura 2023 będzie trudniejsza! Czarnek podjął decyzję. Co się zmieni?

2022-05-16 12:11

Matura 2022 trwa, a już teraz wiemy, że przyszłoroczne egzaminy roku trudniejsze! Minister edukacji Przemysław Czarnek przyznał, że matura 2023 będzie bardziej wymagająca! Jak powiedział na antenie Polskiego Radia, za rok będzie można "więcej" wymagać maturzystów. Czarnek dodał, że jest to związane z faktem, iż przyszłoroczny egzamin dojrzałości będą zdawali pierwsi absolwenci systemu 8+4 (osiem lat szkoły podstawowej, cztery lata liceum).

Matura 2023 będzie trudniejsza! Czarnek: Będziemy więcej wymagali

Minister edukacji Przemysław Czarnek był gościem audycji w Programie I Polskiego Radia. Szef resortu mówił o tym, co zmieni się na maturze w 2023 roku. Nie mamy dobrych wieści dla przyszłorocznych maturzystów. Okazuje się, że egzamin dojrzałości będzie bardziej wymagający! - Przyszły rok pokaże nam nową maturę z tego względu, że to będą pierwsi absolwenci systemu 8+4, który wprowadziliśmy - powiedział Czarnek dodając, że był to bardzo dobry ruch ze strony jego poprzedniczki, Anny Zalewskiej. - W związku z tym więcej będzie można wymagać od absolwentów szkół ponadpodstawowych na egzaminie maturalnym i w tym kierunku to musi pójść. Wymogi egzaminacyjne, zwłaszcza z języka polskiego, muszą być na wyższym poziomie - dodał Przemysław Czarnek.

Czytaj koniecznie: Matura 2022. Chemia rozszerzona. Pierwsze komentarze szokują!

Minister edukacji dodał, że jego zdaniem "siatka godzin i nowe podstawy programowe" pozwalają uczyć jeszcze efektywniej niż do tej pory.

Matura 2022. Przemysław Czarnek o poziomie egzaminów

Przemysław Czarnek odniósł się również do poziomu tegorocznych matur. Powiedział, że tych z ostatnich dwóch lat nie można deprecjonować, choć musiały być one poziomem dostosowane do innego systemu nauczania, a przede wszystkim do innego sposobu prowadzenia zajęć w związku z epidemią koronawirusa.

Czytaj również: Brak ocen i prac domowych. Nadchodzi rewolucja w szkole. Będzie mniej nauki na maturę! Nowy system wkrótce wchodzi w życie

To nie jest tak, że one są absolutnie łatwe. Natomiast rzeczywiście one są dostosowane do tego systemu, w którym ci uczniowie się edukowali, czyli 6+3+3. I oczywiście musiały być też dostosowane do warunków, w jakich się uczyli, czyli do systemu nauki zdalnej i długotrwałej, bo to przecież kilkanaście miesięcy łącznie trwało. I siłą rzeczy ta edukacja nie mogła być tak efektywna, jak gdyby była, gdyby covidu nie było - powiedział Czarnek.

Matura 2023. Co się zmieni? Czy matematyka będzie obowiązkowa?

Co zmieni się na maturze 2023? Z pewnością szczegóły poznamy za jakiś czas. Minister Czarnek odniósł się do sprawy matematyki, jako przedmiotu obowiązkowego na maturze. - Eksperci twierdzą, że matematyka powinna być obowiązkowa, choćby dlatego, że jako królowa nauk musi być przez wszystkich uczona i wszyscy powinni się jej uczyć, a później zdawać, weryfikować swoją wiedzę właśnie na maturze - powiedział Czarnek. Wygląda więc na to, że w tej materii akurat nic się nie zmieni i matematyka pozostanie przedmiotem obowiązkowym.

Matura 2022. Jak wyglądają obecnie egzaminy?

W tym roku maturzyści musieli przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Obowiązkiem jest do jeden pisemny egzamin z przedmiotu do wyboru. Maksymalnie można przystąpić do sześciu takich egzaminów. Wszystkie są zdawane na poziomie rozszerzonym. Z obowiązkowych egzaminów trzeba mieć co najmniej 30 procent wszystkich punktów do zdobycia. W przypadku dodatkowych nie ma poziomu który należy przekroczyć, by maturę zdać.

Zobacz koniecznie: Koniec z 45-minutowymi lekcjami! Rewolucyjne zmiany w szkołach, jest szczegółowy program. Ambitny plan!

Sonda
Jak oceniłbyś Przemysława Czarnka jako ministra?
Super Raport 01.02 (Goście: Jarosław Gowin - Porozumienie oraz prof. Ewa Marciniak - politolog, UW) Sedno Sprawy: Przemysław Czarnek
Nasi Partnerzy polecają