Koniec z przeciekami na maturze?! Szef CKE nie pozostawia złudzeń. Będą specjalne zabezpieczenia

2022-05-20 22:36
Matury 2
Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS Matura 2022

Matury 2022 dobiegają końca. W poniedziałek (23 maja) do egzaminów przystąpią jeszcze absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych. W czerwcu CKE wyznaczyła terminy dodatkowe, z kolei sierpniu odbędzie się egzamin poprawkowy. Dyrektor CKE Marcin Smolik w rozmowie z portalem RadioZET.pl ocenił, że matury przebiegły spokojnie. Przy okazji zapowiedział wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń przed przeciekami.

Koniec z przeciekami na maturze?! Szef CKE nie pozostawia złudzeń. Będą specjalne zabezpieczenia

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podsumował przebieg matur 2022 w rozmowie z portalem RadioZET.pl. Jego zdaniem egzaminy przebiegły spokojniej, niż w poprzednich latach. Centralna Komisja Egzaminacyjna współpracowała z CBŚP w sprawie prób storpedowania matur przy pomocy fałszywych informacji o rzekomo podłożonych bombach. Nie udało się natomiast całkowicie wyeliminować przecieków. Incydent dotyczył egzaminu z języka angielskiego. Na zamkniętą grupę na Messengerze trafiło zdjęcie trzech zadań zamkniętych z arkusza egzaminacyjnego. W tej sprawie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury. 

CKE złożyła również prośbę o ściganie osób, które wyłudzały od maturzystów pieniądze, w zamian za rzekome wysłanie arkuszy egzaminacyjnych. 

PRZECZYTAJ: Matura poprawkowa 2022. Kiedy poprawa matury? Harmonogram CKE, terminy

Aby przeciwdziałać przeciekom CKE szykuje nowe rozwiązanie, przywodzące wręcz na myśl filmy szpiegowskie. Do wybranych paczek z arkuszami egzaminacyjnymi mają być dodawane specjalne urządzenia lokalizacyjne. Będą one informować o ewentualnym, przedwczesnym otworzeniu paczki z arkuszami. Dyrektor właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i my dostaniemy informację, że paczka o konkretnym numerze została otworzona, a my po numerze paczki będziemy wiedzieli, w której stało się to szkole. Na razie widzieliśmy prototyp tego lokalizatora, w tej chwili sprawdzamy techniczne możliwości przygotowania partii takich urządzeń do przetestowania. Musimy jeszcze wymyślić sposób na weryfikację informacji wysłanej z lokalizatora. Np. gdy dowiemy się, że w szkole X w małej miejscowości została otworzona paczka przed czasem, to trudno od razu tam wysłać kogoś, bo to może być 200 km od OKE. Dzięki nauczaniu zdalnemu wiemy jednak, że nie ma szkoły w Polsce, która nie miałaby dostępu do komputera z kamerą. Jeden z pomysłów, który mamy, to taki, że dyrektor szkoły będzie zobowiązany pokazać, czy pakiety są nienaruszone - tłumaczy w rozmowie z RadioZET.pl dyrektor CKE Marcin Smolik.

Nowe rozwiązanie ma być testowane podczas matur poprawkowych. Jeśli się sprawdzi, to prawdopodobnie zostanie wprowadzone podczas matur 2023.

ZOBACZ: Kiedy wyniki matur 2022? Gdzie i jak sprawdzić wyniki matury?

Sonda
Czy wierzysz przeciekom maturalnym?
Jechał zygzakiem po Olsztynie. Wpadł prosto w ręce policji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE